| funkygiovi a întrebat:

Am auzit de curand termenul deredere si nu am inteles exact ce inseamna...Stiu ce e un tsundre kuudere dandere si yandere, dar nu stiu la ce se refera deredere..Imi puteti explica va rog?

2 răspunsuri:
| Miauti a răspuns:

Se refera la un argou sau jargon comun al subculturii.
Esemple hentai (anime pornografic), otaku (fan obsedat de o anumita chestie), mecha (anime cu roboti)...

-yandere inseamna persoana care este initial foarte iubitor, grijuliu, si bland cu cineva.
-dandere personaj emotiva, care se schimba in dulce, romantic, iubitor si moale.
-dere dere inseamna ca devine lovestruck, "lovey dovey" (imbratisari si saruturi cu prietenul ei)

http://miauti.blogspot.ro (sectiunea About manga) o sa trec pe blog toti termenii

| TryckAlex a răspuns:

Http://www.reddit.com/......haracters/ am gasit aici ceva interesant