| lary1399 a întrebat:

M-am apucat sa desenez o manga, dar fiind incepatoare mi-ar placea sa-mi comand un manual. Am gasit ceva care imi convine (totusi nu are prea multe instructiuni, ci mai mult cadre si pozitii), dar am vazut multe comentarii despre faptuyl ca e mai mult modul american de a desena manga. Sincera sa fiu, mi-ar placea un manual care sa prinda acel mod japonez pe care eu il ador, dar n-am gasit. Imi dati si mie va rog niste nume de carti, autori sau chiar link-uri de la vreun site la acre am mai multe sanse?

P.S. Acesta e link-ul de la manualul pe care l-am gasit: http://www.amazon.com/......0823030830

Va rog! Vreau stilul japonez!

3 răspunsuri:
| ryuu a răspuns:

Salut. Cauta cartea asta. http://www.gandul.info/magazin/ce-citim-step-by-step-manga-5193266
Nu stiu daca o mai gasesti in librariile Diverta, dar incearca. Chiar si in alte librarii, poate o gasesti.;)

| Weyland a răspuns:

Învaţă să desenezi realistic înainte să încerci să desenezi stilistic.

De asemenea, îndepărtează-te de orice are "Christopher Hart" scris pe copertă. Ţi-aş recomanda Tadashi Ozawa sau Hikaru Hayashi.

| Oanamy a răspuns:

Eu ti-as recomanda sa cauti tutoriale pe deviant art. Eu acolo am gasit multe imagini foarte bine realizate in stilul japonez. Bafta :*