| 六兆年と一夜物語 a întrebat:

Nu prea am înţeles povestea din 5 Centimeters per Second.
Fundă cui îmi poate explica cât mai detaliat.

Răspuns Câştigător
| birdie14 a răspuns:

Am văzut filmul acum ceva timp, deci nu îmi pot aminti în detaliu ce s-a întâmplat. Takaki şi Akari sun buni prieteni, şi chiar şi după ce ea se mută într-un alt oraş ei ţin legătura.Mai târziu şi familia lui Takaki se mută, chiar mai departe şi decide să o revadă pe Akari, amândoi dezvăluindu-şi sentimentele pentru celălalt şi promiţând că vor ţine legătura.Mai târziu este prezentată Kanae, o fată care se îndrăgosteşte de Takaki.În ultima parte, ei sunt deja adulţi. Takaki şi Akari se "întâlnesc"(oarecum, pentru că nu se întâlnesc faţă în faţă) în locul unde cu mult timp în urmă şi-au promis să privească împreună florile de cireş.La sfârşit el pleacă zâmbind, semn că este fericit pentru ea şi că a mai putut-o vedea încă o dată, înainte ca Akari să se căsătorească.
Povestea mai detaliată o poţi citi aici:http://en.wikipedia.org/wiki/5_Centimeters_Per_Second