| ilovemusic_8685 a întrebat:

Care este povestea lui Bloody Mary?(Mai detaliat daca se poate)

Răspuns Câştigător
| jrjrjeee a răspuns:

Unii specialişti în paranormal spun că Bloody Mary ar fi de fapt chiar Fecioara Maria, care vine în persoană să-i avertizeze pe profani că nu este bine să se joace cu numele ei sau al Fiului său, Iisus Hristos. Dar câţiva o văd ca fiind chiar una dintre reginele Angliei, de a cărei domnie sunt legate mai multe crime, la Curte.

Alţi istorici sunt de părere că spiritul aparţine unei vrăjitoare arse de vie de nişte săteni englezi, acum câteva veacuri, şi care se răzbună pe „apelant" de fiecare dată când numele ei este rostit în deşert. O altă variantă, mai recentă, spune că fantoma este cea a unei femei decedate împreună cu fiul ei în urma unui accident de automobil, provocat de un şofer neatent, care le-a lovit maşina. Şoferiţa moartă a decis să bântuie pe veci oglinzile celor agresivi în trafic, pentru a se răzbuna pe conducătorul auto care a ucis-o pe ea şi pe copilul ei.
Fundita?big grin

16 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Bloody Mary este o fantoma despre care se spune in popor ca apare in oglinda cand este invocata. Uite o intrebare similara pusa pe acest site, cu raspunsurile (123!):
http://www.tpu.ro/stiinta-si-filosofie/dar-cine-i-si-cum-arata-bloody-mary/

| SweetCandy a răspuns:

Aoleu. I don't want to see cauta pe google si termin-o odata cu prostiile asteaangry sau da aici pe site search cu numele ''bloody mary'' sa vezi cati disperati mai sunt!

| iauru a răspuns:

Stai infata unei oglinzi si o chemi de vreo trei ori ea apare si u mori dupa cateva zile sau ceva de genu
am vazut o faza despre ea in ghost whisperer

| matasux1 a răspuns:

In anii '20, Fernand Petiot, un barman francez, experimenta primele formule de cocktail, la Paris. S-a mutat in America, unde si-a continuat experimentele si a ajuns la produsul Red Hammer, pentru ca, initial, autoritatile au considerat ca termenul Bloody era prea vulgar.

Prenumele Mary se pare ca a fost ales in onoarea unei chelnerite de la barul Bucket of Blood din Chicago.

| dailydaisy07 a răspuns:

Un Bloody Mary este un popular cocktail care conţin vodca, suc de roşii, şi, de obicei alte condimente sau arome, cum ar fi sos Worcestershire, sos Tabasco, carne de vită supă limpede sau Bouillon, hrean, telina, masline, sare, piper negru, piper roşu, suc de lămâie, şi telina sare.

daca la asta te referi!

| dony a răspuns:

Bloody Mary a fost o fata care a murit ingropata de vie. Parintii ei au crezut-o moarta si au ingropat-o dar ea era vie, asa ca de atunci se spune ca spiritul ei inca e prizonier in lumea noastra si ca daca te uiti in in oglinda si rostesti de 3 ori "Bloody Mary" si in acelasi timp te invarti ea va aparea si iti va face rau.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai...exista doar povesti! ceea ce inseamna ca nu existawinking...povesti tampite pentru a speria toti copiii(exemplu:prodi)nu mai credeti in prostii si pentru cei care cred,incercati si o sa va dati seama ca nu exista nimicwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai... exista doar povesti! ceea ce inseamna ca nu existawinking... povesti tampite pentru a speria toti copiii(exemplu:prodi)nu mai credeti in prostii si pentru cei care cred, incercati si o sa va dati seama ca nu exista nimicwinking

| HaLeXxioN a răspuns (pentru anonim_4396):

Ma as vrea sa stiu tu ai incercat sa fiu sigur si ce s-a intamplat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Povestile astea sunt numai tampeni...nu credeti in ele pentru ca nu-s reale

| micheilla a răspuns:

Nu

| ovysmecheru a răspuns:

Bloody Mary, fecioara cea sângeroasa
Adesea confundata cu numele celebrei bauturi alcoolice pe baza de votca, suc de tomate si condimente, Bloody Mary, despre care legendele spun ca ar fi Fecioara Maria sau una dintre reginele Angliei, le apare în oglinda acelora care o apeleaza dupa un ritual anume, sub forma unei femei palide, cu fata si pieptul pline de sânge. Variantele acestei legende sunt nenumarate, dar subiectul este prezent în toate povestirile de groaza care anima focurile de tabara ale elevilor americani din campusurile de vara.

Bloody Mary ataca dincolo de oglinda…
Exista multe modalitati de a chema spiritul lui Bloody Mary, considerat a fi unul dintre cele mai receptive la apelurile celor vii. Dar si unul foarte periculos, dat fiind faptul ca aparitia sa nu se limiteaza la suprafata oglinzii. Multe istorisiri mentioneaza ca spiritul a sarit la cei de dincolo de oglinda, provocându-le rani serioase pe fata.
Ritualul chemarii lui Bloody Mary
Ritualul chemarii lui Bloody Mary este, în general, cam acelasi: într-o camera întunecata (baie, camara), în fata unei oglinzi marginite de lumânari aprinse, „apelantul" trebuie sa-i rosteasca de 13 ori numele. Intonatia apelurilor este crescânda – de la implorare pâna la strigat. La fiecare chemare, oglinda trebuie privita intens. Dupa cum indica unele ritualuri, cel care cheama spiritul trebuie sa se învârteasca pe loc sau sa-l apeleze cu cuvintele: „Mary, te detest!", „Mary, vino la mine!" sau „Mary, eu ti-am ucis fiul!" În urma acestei ultime modalitati de apel, cel care o cheama trebuie sa fie foarte atent, pentru ca spiritul l-ar putea ataca violent.
Cazuri sângeroase
În anii ’90, o americanca între doua vârste, celibatara, a decis sa puna capat acestor speculatii si a apelat spiritul. A doua zi, a fost gasita zacând în usa baii, cu un cutit înfipt adânc în spate.
O tânara frantuzoaica a încercat si ea efectele chemarii, dar aparitia din oglinda a speriat-o atât de tare încât s-a împiedicat, rupându-si un picior.

Se spune ca, acum aproape o suta de ani, o femeie numita Mary a avut un accident teribil. A decedat în urma hemoragiei ranilor care au desfigurat-o, ultima imagine a fetei sale obligând-o la chinuri vesnice. De atunci, spiritul ei diabolic bântuie mai ales în lumea oglinzilor, dorind sa-i îngrozeasca pe toti cei care sunt în viata. Prezenta fantomatica a lui Bloody Mary a fost atât de luata în serios încât, în 1978, folclorista Janet Langlois a scris un eseu despre acest spirit, bazându-se si pe datele furnizate de elevii unei scoli catolice despre fantoma unei femei despre care învatasera la cursuri, numita Mary Whales.
Legenda urbana, având-o ca protagonista pe Bloody Mary, constituie si obiectul de studiu principal al mai multor cursuri din universitatile americane, reprezentând nu doar un crâmpei din istoria culta a SUA, ci si puterea superstitiilor care rezista si în prezent pe pamânt american.
Cine a fost Bloody Mary?
Unii specialisti în paranormal spun ca Bloody Mary ar fi de fapt chiar Fecioara Maria, care vine în persoana sa-i avertizeze pe profani ca nu este bine sa se joace cu numele ei sau al Fiului sau, Iisus Hristos. Dar câtiva o vad ca fiind chiar una dintre reginele Angliei, de a carei domnie sunt legate mai multe crime, la Curte.
Alti istorici sunt de parere ca spiritul apartine unei vrajitoare arse de vie de niste sateni englezi, acum câteva veacuri, si care se razbuna pe „apelant" de fiecare data când numele ei este rostit în desert. O alta varianta, mai recenta, spune ca fantoma este cea a unei femei decedate împreuna cu fiul ei în urma unui accident de automobil, provocat de un sofer neatent, care le-a lovit masina. Soferita moarta a decis sa bântuie pe veci oglinzile celor agresivi în trafic, pentru a se razbuna pe conducatorul auto care a ucis-o pe ea si pe copilul ei.