| anonim_4396 a întrebat:

Pareri despre animeul black rocket shooter?
misa parut atat de groaznic din orice punct de vedere
da ca v-a placut spuneti ce v-a placut

atat de groaznic O)_(O

7 răspunsuri:
| OnuOnulică a răspuns:

Da, l-am vazut laughing mie mi-a placut dar nu in asa de mult.

| єχcєєℓ a răspuns:

A fost drăguț. Tema asta a prieteniei chiar a fost interesantă cu toate că era puțin plictisitor, mie mi-a plăcut.
big grin

| AℓℓeAℓℓexa a răspuns:

A fost dragut. Depinde si de ce feluri de anime iti plac, mie una nu mi-a placut chiar asa de mult dar nici nu mi-a displacut happy. Si a fost si destul de interesant thinking

| ShadeAdda a răspuns:

BRS este unul dintre anime-urile mele preferate, daca nu chiar favoritul meu. De ce? Anime-ul reprezinta o relatie de prietenie in care apar toate emotiile posibile: de la prietenie si daruire pana la gelozie, ura si dorinta de razbunare. Iar toate aceste emotii nu sunt dezvaluite in lumea reala, ci in lumea paralela, in care asa-zisele "avatare" ale personajelor captive in realitate se lupta intre ele, trecand de la o emotie la alta intr-o maniera puternica, daca nu chiar brutala. Cat timp in lumea reala sentimentele ies la suprafata prin tristete si dezamagire, in lumea paralela ele ies prin putere si rivalitate.
Desi OVA-ul nu are nicio legatura (sau continuare) cu cele 8 episoade, acesta pune in miscare doua serii de fire narative: cea din realitate si cea paralela, alternandu-le. Daca esti atent, ordinea evenimentelor ar trebui sa se desfasoare astfel: mai intai secventele din realitate, urmate de secventele cu luptele. FINALUL OVA-ului reprezinta, practic, INCEPUTUL (dupa ce Mato isi da seama ca a neglijat prietenia cu Yomi si gaseste acel breloc al prieteniei): unirea lui Mato cu avatarul ei (BRS), urmata mai apoi de vanarea lui Dead Master (Yomi, aceasta fiind posedata de gelozie si ura in urma prieteniei bruste dintre Mato si Yuu). Mai toate evenimentele din OVA nu sunt puse in ordine cronologica! Unirea dintre Mato si BRS duce la salvarea lui Yomi, eliberand-o in final. E ca o scapare din intuneric (vezi scena in care BRS o ia pe Dead Master in brate si fuge cu ea prin tunelul plin de lanturi, indreptandu-se spre lumina).
In final, cele doua se intorc in realitate cu bine, ramanand prietene, insa avatarele lor continua sa traiasca in paralel, asteptand. Inclusiv cel al lui Yuu (Strength), care va aparea in episoadele TV.
De asemenea, lupta de la inceputul OVA-ului reprezinta lupta dintre BRS si Black Gold Saw. Desi BGS nu apare de-a lungul OVA-ului, lupta este in ordine cronologica. Se pare ca BRS a avut de-a face cu ea inainte de a o intalni pe Dead Master. Finalul luptei pare sa duca o victorie de partea lui BGS, insa BRS nu moare. Dar ramane cu cicatricele care o insotesc in restul OVA-ului pe abdomen.
In schimb, BGS apare ca o necromanta in episoadele TV, ea fiind avatarul asistentei scolii in care Mato, Yomi si Yuu invata. Saya are un rol psihologic pentru tinerele fete, jucandu-se cu mintile lor si facandu-le sa se razboiasca intre ele, astfel ducand la o lupta epica in paralel. In scena mai apare si Kagari, tanara fata descoperind in Mato unica prietena pe care se pare ca o poate avea din cauza handicapului ei. Kagari, fiind o fata extrem de posesiva, face tot posibilul sa o tina pe Mato numai langa ea, distantandu-le pe Yomi si Yuu. Chiar si in paralel, Chariot (Kagari) o captureaza pe Dead Master pentru a o tine departe de BRS. Insa esueaza (faza in care BRS o gaseste pe DM inlantuita).
Insa, BRS reuseste sa scape de posesivitatea lui Chariot, invingand-o in paralel si facand-o sa inteleaga in realitate ca poate sa fie prietena si cu Yomi, si cu Yuu.
Insa Saya intra si ea in joc.
Anime-ul reprezinta toate personalitatile pe care le poate avea o fata de liceu.
In sfarsit, BRS ajunge sa-si infrunte lucrul de care se teme ea cel mai mult: nebunia ei. Din toate emotiile acumulate in ultimul timp, un nou avatar este creat. Un avatar care nu apartine nimanui in realitate: Insane Black Rock Shooter. Mult mai puternica decat BRS, incearca sa le omoare pe celelalte fete. Insa ele descopera ca numai impreuna pot sa o invinga. Si reusesc sa faca acest lucru, unindu-si fortele. Ele isi dau seama ca trebuie sa inceteze sa se mai lupte intre ele, deoarece nu se stie niciodata peste ce pot sa dea in lumea paralela.

In final, povestea este mult mai complexa de-atat. Daca nu stii sa o analizezi si sa urmaresti cu atentie emotiile personajelor, normal ca o sa ti se para groaznic si ca o sa plutesti pe un nor de confuzie. De ce toata lumea spune ca este grozav? Fiindca asa este. Trebuie sa-ti si pui rotitele din creier in miscare cat timp urmaresti anime-ul. Efectele, evenimentele, emotiile, luptele, imbinarea dintre realitate si vis - toate sunt fascinante. Iar luptele fac anime-ul sa fie extrem de dinamic.
Acum depinde cum il urmaresti. Daca esti obisnuit sa ti se dea totul mura-n gura la un anime, atunci bineinteles ca nu o sa-ti placa.
Imo, anime-ul a fost formidabil! Si sper sa apara un sezon 2! happy

| Blackyuu a răspuns:

Ii aud si eu pe unii spunand cat de bun este anime-ul m-am uitat si eu la el si a fost plictisitor dar si dragut in felul lui!

| Dalyan a răspuns:

Nu pot zice ca mi-a placut extrem de mult, dar nici nu mi s-a parut asa groaznic.Mi-au placut luptele lor..cu toate ca sfarsitul a fost naspa.

| Copildeciocolata a răspuns:

Sincer si mie mi s-a parut plictisitor, dar mi-a placut grafica si bataile dintre fetele alea big grin In rest mi s-a parut extrem de plictisitor sad