| sabistu a întrebat:

Salut, imi poate da cineva ordinea de la animeul FATE, adica in ordine cum trebuie ca imi place dar nu inteleg nimic.

Răspuns Câştigător
| DNA01 a răspuns:

Le voi scrie in ordinea evenimentelor, nu in ordinea in care au aparut. Am sa scriu si anul in caz ca vrei sa le vezi in ordinea in care au aparut.

A. Fate/Zero (25 episoade) 2011 (evenimentele se petrec cu 10 ani inainte de evenimentele din "Stay Night")

B. The case files of Lord El-Melloi II (2 iulie 2019-ongoing, au aparut doar 4 ep + un ep pilot) (se pretrece cu 10 ani dupa evenimentele din "Zero")
_________________________
C. FATE/STAY NIGHT (sau "Fate Route")
1. Stay Night (24 ep) 2006
2. Prototype (1 OVA) 2011
3. Unlimited Blade Works (FILM) 2010
4. Unlimited Blade Works (Anime 25 ep) 2014
5. Unlimited Blade Works - sunny day (1 OVA) 2015
6. Heaven's Feel I. presage flower (FILM) 2017
7. Heaven's Feel II. lost butterfly (FILM) 2019

Fate/Stay Night SPIN-OFF
1. Today's menu for Emiya family (ONA - 13 ep) 2018
_________________________
D. FATE/GRAND ORDER (FILME)
1. First Order (2016)
2. Seven most powerful great figures chapter (2017)
3. Moonlight/Lostroom (2017)
4. Divine realm of the round table: Camelot (2 FILME) 2020
6. Fate/Grand Order (ANIME - Octombrie 2019)

E. Fate/Apocrypha (25 ep) 2017
F. Fate/EXTRA Last Encore (13 ep) 2018
_________________________

G. Fate/Kaleid liner prisma illya — SPIN-OFFs (2013-2014)
Are loc intr-un univers paralel, personajul principal fiind Illyasviel von Einzbern.

1. Kaleid liner prisma illya (10 ep + 1 OVA)
2. Kaleid liner prisma illya 2wei (10 + 1 OVA)
3... illya 2wei Herz (10 ep)
4... illya 3 wei (12 ep)
5... illya: Oath under show (FILM)
6... illya: Prisma phantasma (1 OVA)

1 răspuns:
| DNA01 a răspuns:

Alte animeu-uri ce au legatura cu Fate.

1. Carnival Phantasm (OVA de 16 ep) 2011
E o parodie in care apar personaje din Fate/Stay Night si Tsukihime.

2. Tsukihime (12 ep) 2003
Sfarsitul povestii are loc cam pe la inceputul evenimentelor din Fate/Stay Night.

3. The Garden of Sinners (Kara no Kyōkai)
Are 10 filme, 13 episoade si un ova. Personajul principal, Shiki Ryougi, apare si in Fate/Extra sub numele de Aramitama.
Actiunea se petrece intr-o lume paralela fata de "Fate", evenimentele se petrec intre anii 1995-1999, adica cu mult inainte de Fate.

Povestea din Tsukihime si din Kara no Kyōkai sunt conectate.