| ValyGh98 a întrebat:

Imi puteti recomanda niste animeuri faine?
Am vazut deja naruto, death note, attack on titan, highschool of the dead si akame ga kill. Urmeaza sa vad si fullmetal alchemist.
Si daca stiti cand (sau daca) apar sezoanele 2 din attack on titan si highschool of the dead.
Multumesc! big grin

Răspuns Câştigător
| NarutoFan134 a răspuns:

Anime cu demoni:
-Owari no Seraph (mai mult cu vampiri, dar e super, sezonul 2 apare in octombrie)
-High School DxD (are 3 sezoane si e eechi: High School DxD, High School DxD New, High School DxD BorN)
-Shinmai Maou no Testament (asemanator cu Hih School DxD, tot eechi, sezonul 2 apare in octombrie)
-Strike the Blood! (mai mult cu vampiri si spirite, dar e fain)
-Makai Ouji: Devils and Realist
-Pandora Hearts
-Kuroshitsuji (4 sezoane: Kurishitsuji I, Kurishitsuji II, Kuroshitsuji: Book of Circus si Kuroshitsuji: Book of Murder)
-Ao no Exorcist
anime harem, romance:
-Tonari no Kaibutsu-kun
-Nisekoi (2 sezoane: Nisekoi si Nisekoihappy
-Yamada-kun no 7nin no Majo
-Hori-san to Miyamura-kun (Horimiya; anime tip OVA, 3 episoade, iti recomand mai mult manga, pentru poveste)
-Inu x Boku SS
anime horror, mystery, psyhological:
-Tokyo Ghoul (2 sezoane: Tokyo Ghoul si Tokyo Ghoul Root A; se spune ca va fi si sezonul 3 Tokyo Ghoul:re)
-Corpse Party: Tortured Souls (anime tip OVA, 4 episoade)
anime supernatural, fantasy etc:
-Noragami (sezonul 2 apare pe 25 septembrie)
-Fairy Tail
-Death Parade (e mai sadic, dramatic, slice of life, dar cred ca o sa iti placa)
-Dungeon ni Deai o Motomeru no wa Machigatte Iru Darou ca? (pe scurt DanMachi; iti recomand si manga, la fel si la Noragami)
-Plastic Memories (e mai dramatic)
-Charlotte
-Soul Eater si Soul Eater NOT!
-Code Breaker
-Black Bullet
-Guilty Crown
anime game-life si fantasy:
-Sword Art Online si Sword Art Online II
-No Game No Life (nu se stie nimic de sezonul 2)

2 răspunsuri:
| Sakura13574 a răspuns:

Uite niste animeuri pe care eu le consider foarte bune:
Ao no exorcist:,, Povestea consta si ne descrie doua dimensiuni care se unesc, ca o oglinda. Prima este lumea in care traiesc oamenii, Assiah, iar cealalta este lumea demonilor, Gheena. In mod obisnuit, calatoria intre cele doua lumi, sau, orice fel de contact intre cele doua, este imposibil. Cu toate acestea, demonii pot trece in lumea oameniilor prin posedarea unui om. Satan este zeul demonilor, dar exista un lucru pe care el nu are, dar care se gaseste in lumea oameniilor. In acest scop, el l-a creat pe Okumura Rin, fiul sau printr-un om.''
Tokyo ghoul:,, Acţiunea din manga dark fantasy a lui Sui Ishida are loc în Tokyo, un oraş bântuit de creaturi misterioase numite "ghouli", care devorează oamenii. Populaţia este paralizată de frica acestor "ghouli", ale căror identităţi sunt învăluite în mister. Un student pe nume Kaneki o întâlneşte în cafeneaua lui favorită pe Rize, o fată căreia îi place mult sa citească, la fel ca lui. Băiatul nu-şi dă seama că soarta lui se va schimba peste noapte.''
Kuroshitsuji(4 sezoane):,, În era victoriană, în Europa, un băiat pierde tot ce îi este drag în urma unui complot mișelesc. Chiar înainte de a muri, încheie un contract cu un demon și oferă acestuia sufletul său în schimbul obținerii răzbunării pe cei responsabili de uciderea familiei sale. Tânărul, Ciel Phantomhive, devine moștenitorul corporației Phantomhive și totodată, îndeplinește ordinele secrete ale Reginei, alături de majordomul său demon, Sebastian Michelis.''

Romeo x Juliet
Durarara:,, Acţiunea începe prin mutarea lui Ryuugamine Mikado, un puşti de 15 ani, în Ikebukuro, un cartier din Tokyo. Acolo este întâmpinat de prietenul lui din copilărie, Kida, care îi povesteşte câte ceva despre acel cartier şi despre oamenii pe care nu trebuie să şi-i facă duşmani. Tot misterul se învârte în jurul unei noi găşti apărute, numite "Dollars", care spre deosebire de celelalte, nu are nicio culoare distinctivă. De asemenea, apare în anime şi un personaj ce apare în legendele urbane, Motociclistul Fără Cap, numit prin acele părţi "Dullahan".''
Owari no seraph
Magi: the labyrinth of magic:,, Povestea se învârte în jurul unui băiat pe nume Aladdin. El călătorea în toată lumea, până l-a întâlnit pe viitorul său bun prieten ALIBABA Saluja, un tânăr care voia să exploreze dungeon-ul lui Amon. Pe parcursul călătoriei lor îşi fac un duşman: Imperiul Kou şi pe Magi-ul întunecat pe nume Judal. Aşa lupta Magilor începe.''
Magi: the kingdom of magic
Sword art online:,, Prinşi intr-o realitate virtuală MMORPG, sute de mii de jucători trebuie să lupte pentru viaţa lor. Pentru a ieşi din joc trebuie să învingă "Boss-ul" jocului, o creatură foarte puternică. Împreună cu prietenii săi, Kirito, spadasinul singuratic încearcă să termine jocul, care în schimb le va elibera minţile prinse în Aincrad. Dar Kirito se îndrăgosteşte în scurt timp de Asuna…''
Anohana:,, Cinci tovarasi de joaca cresc separat dupa moartea Honmei Meiko, o foarte buna prietena a lor. Jinta Yadomi, liderul grupului din vremea cand erau copii, neglijeaza scoala si se izoleaza de societate. Pe neasteptate el incepe sa vada fantoma lui Meiko, care este capabila sa relationeze numai cu el. Aceasta ii spune ca s-a intors pentru ca Jinta sa-i indeplineasca o dorinta demult uitata.''
Aldnoah. zero:,, În anul 1972, a fost descoperită o poartă energetică pe suprafața lunii. Așadar, oamenii au început să migreze către planeta Marte, stabilindu-se acolo. Totuși, în cele din urmă izbucnește un război între Pământ și Imperiul Vers, o civilizație foarte avansată de pământeni, care plecaseră de pe planeta Pământ cu mii de ani în urmă. Aceștia doresc să-și revendice draga planetă roșie, Marte, alături de toate artefactele antice care se află pe aceasta. După o încetare a luptelor, care a durat doar 15 ani, Imperiul Vers lansează un atac destinat planetei Pământ, pentru a o cuceri odată pentru totdeauna. Conflictele și drumul sângeros către justiție se împletesc creând o atmosferă tristă. Oamenii se luptă pentru supraviețuire. Melodia de început a seriei: „Heavenly Blue" dă un aer cu adevărat spectaculos și grav acțiunii seriei. Un albastru scos din rai... „Fie ca justiția să fie făcută, chiar dacă raiul se va prăbuși."
Buddy complex:Este vorba despre un baiat care calatoreste in timp si ajunge in viitorul indepartat
Pandora hearts:,, Oz Bezarius, moștenitorul conacului unui duce, tocmai împlinește 15 ani. Își trăiește viața din belșug, neavând nicio grijă. Singura sa dezamăgire e absența tatălui său. În ziua aniversării sale, totuși, ceva se schimbă. Dintr-un anumit motiv, pe care Oz nu-l cunoaște, e aruncat în așa-zisul „Abis" (o închisoare eternă plină de monștri), ca mai apoi să fie salvat de „lanțul" numit Alice, Însângeratul Iepure Negru. Motivul aruncării sale în Abis e necunoscut, la fel și întâlnirea cu Alice și interesul oraganizației „Pandora" în aceea ce-l privește.''
Inazuma eleven:este despre fotbal

| MMDani a răspuns:

Elfen Lied! Mie mi-a placut