| Denis12345964 a întrebat:

Salut TPU! Am inceput sa citesc o carte numita "Ferbonia" de Ioana Nicolaie, dar am o nedumerire! Nu inteleg ce inseamna cuvantul năzărire.Se repeta de multe ori si nu inteleg ce inseamna."Fil nu era de loc priceput la năzăreli.Chiar si Arș, pirpiriul, era mai bun ca el ".

Răspuns Câştigător
| 19flo79 a răspuns:

Cred ca e vorba de "ti se nazare", adica iti vin idei ciudate...

In propozitie:
Ti s-a nazarit sa sari gardul?
Adica ti-a venit o idee ciudata sa sari gardul?

Fil nu era de loc priceput la năzăreli. Adica inteleg ca nu prea avea idei
happy

1 răspuns:
| aditimus a răspuns:

Posibil sa fie descoperire cuvantul