| M3_5498 a întrebat:

Daca este cineva care stie japoneza, as avea o mica nedumerire. Am o carte cu al treilea alfabet Kanji, dar semnele care sunt in el se citesc diferit in functie de cuvantul caruia ii intra in compozitie. In partea stanga a semnului este scris in katakana ce ar trebui sa insemne, iar in dreapta este scris in hiragana. In multe cuvinte nu se pastreaza ceea ce scria in partea stanga sau in dreapta si nu prea inteleg cum se folosesc. Daca aveti vreo idee va rog sa-mi spuneti. Multumesc anticipat!

2 răspunsuri:
| Andreea5775 a răspuns:

Buna.Ai putea sa intri pe google traducere, selectezi limba romana-japoneza, dupa care scrii cuvine, texte sau propozitii in romana si intr-o parte iti va aparea traducerea in japoneza. Sper ca te-am ajutat macar putin. Daca da da-mi fundita. Te rog!

| Kisses4Me a răspuns:

Eu am inceput de curand sa invat japoneza deci nu te pot ajuta, dar imi poti spune de unde ai cartea? As dori si eu una.