| anonim_4396 a întrebat:

A citi cineva Himera Credintei in Dumnezeu? de R. Dawkins, merita citita? am auzi ca dupa ce o citesti nu prea mai ai incredere in biserica!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cine crede orbeste in biserica nu poate fi convins nici daca adevarul ar dansa gol in fata sa. De multe ori, puterea indoctrinarii este mai mare decat cea a ratiunii. N-am citit cartea asta, dar mi-ai trezit curiozitatea, o sa o caut. happy

4 răspunsuri:
| Flav a răspuns:

Asa s-a spus si despre Zeigest, ca dupa ce-l vezi, iti pierzi credinta. Asta e pentru. cei ce pot influentati usor. Asupra mea n-a avut niciun efect, ba chiar m-a amuzat.

| Casiana a răspuns:

Nu am citit, dar m-ai facut curioasa...Eu cred ca daca ai incredere in Dumnezeu si in biserica, nimic nu te poate face sa iti schimbi parerile...

| Haydee a răspuns:

Cartile, acestea, care nu se refera la Cuvantul scris sunt pure minciuni.Sunt concepute in asa fel incat sa te dezorienteze de la Credintasad
Ceea ce ar trebui sa citesti este Biblia, in ciuda faptul ca multi spun ca este falsa.Sa sti ca nu e asa.Tot ce este scris acolo e adevaratbig grin

| nolan a răspuns:

Am comandat-o adineauri si de-abia astept s-o citesc. Oricum biserica sustine in continuare ca pamantul e centrul universului si ca soarele impreuna cu toata bolta cerului se invarte in jurul sau si alte asemenea aberatii. Dupa 1. 700 de ani de canon si fata de sfintii parinti care au sustinut acelasi lucru, ar fi inacceptabil pentru biserica sa admita ca s-au inselat. S-ar darma toata sandramaua... Oricum, cine poate crede in sec. XXI aceste idei retarde are creierul spalat si discernamantul abolit. Acestia isi merita soarta.