| Nevroza a întrebat:

Am ajuns la o concluzie. Daca esti schimbarea pe care vrei sa o vezi in lume esti calcat in picioare, e imposibil. am ajuns mai animale decat animalele. am ajuns sa ne batem, creem razboaie, injuram, poate asta e esenta noastra..asta sa fie? Unde este armonia si bunatatea intr-o lume a serpilor? Nu mai poti schimba omul daca esti BUN, ci il faci mai RAU sad

Răspuns Câştigător
| Alexxxxxandraxxx a răspuns:

" {...} daca esti bun, ci il faci mai rau ". De unde stii cum esti cu adevarat?

Fiecare om are o fata buna si una rea. Sunt altceva pentru fiecare persoana care ma cunoaste. (Si tu la fel. ) pentru anumite persoane sunt o "tarfa ", pentru altii "Scorpie " pentru altii " Tocilara". pentru familia mea sunt " Mandria " si pentru prieteni mei sunt " Omul de baza". Adica. In functie de cum se comporta cineva cu mine. Ma comport la fel. Sau chiar de 10 ori mai rau. Si suntem cu totii la fel. Acum ca unii au mai mult potential decat alti e partea a doua. Dar. Sunt unii oameni care sunt niste scarbe dar toata lumea ii vad cu ochii buni. Si altii sunt niste "rai" dar sunt cei mai scumpi oameni de pe lume. (De ex un amic care a fost acuzat ca si-a ucis fosta iubita, si l-au dat ai lui afara, si cand parinti lui au fost ingropati in datoriri, fiul lor. Pe care l-au aruncat in bataie de joc pe drum. Le-a cumparat o casa din bani lui ). Acum. Razboaiele. Din razboi nu iese nimic. Dar totusi este bine sa lupti : pentru libertatea ta, pentru iubire, pentru bine.
Urasc razboaiele pornite din cauza religiilor sau altor cacaturi. Singura religie care ar trebui sa fie legala este cea care imprastie iubire, egalitate si sprijin in specia umana. Nu o religie creata de un barbat cu probleme psihice care a zis " Hei, ia sa creez o religie in care femeia sa fie doar o jucarie si sa ne permita sa avem 4 neveste dar daca ele scot un deget sau isi arata fata, sa le omoram cu pietre". (Religiile arabice. ) sau alte religi, de ex crestinismul. Ce tata aduce apocalipsa asupra copilului sau? Ce tata isi distruge fiul pentru greselile altora? Si ce tata isi ameninta copii ca vor arde in iad daca fac un mic pacat de ex minciuna.

Majoritatea religiilor opresc instinctele umane, de ex si acum sexul in afara casatoriei e un pacat capital. Sau ca nu ai voie sa fii zgarcit sau sa muncesti duminica.

Apoi. Este lumea. Apropierea asta cultutala a distrus originalitatea nationalitatilor pentru ca toti devin o copie dupa o copie. In loc sa se prezinte exemple pozitive la televizor. Vedem doar tarfe care sunt celebre pentru operatii estetice si sunt de parere ca au nu stiu eu ce talent. Apoi. Doar scandaluri la tv. Se promovraza toate jegurile de pe lume. Cum sa te astepti ca o tara sa evolueze daca oamenii din ea nu sunt educati?

si cand vine vorba de bataie sau omor. Sa recunoastem. Sunt unele scarbe de oameni care merita o bataie buna.

20 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Asa e,ai dreptate mare,daca esti bun toti te i au de fraier,lumea e rea,suntem animale constinte de raul facut,niste bestii, o eroare a naturi, specia umana este cancerul naturi, nici un creator nu ar putea sa creeze asa o specie rea, daca natura a evoluat timp de miliarde de ani si a dat existenta noua categoric noi suntem tot raul creat vreodata, omul este un animal egoist, rau, indiferent

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ai dreptate sad
Dimineata la 7 am iesit de la servici, plin de sange. M-am batut cu toti, mi-am mancat o colega in lipsa pachetului.
Am scris procesul verbal (de predare a serviciului, in care am mentionat victimele si am dat vina pe femeia de servici), am iesit afara, un cor de batrani iradiati ma injura cu precipitatii.
Cu greu am ajuns la vehiculul meu rezistent la zgarieturi si apocalipsa inchipuita.
Am dat drumul la manele, am filtrat o cana de apa din mana ramasa de la colega, si m-am dus spre buncarul meu.
Nu cred ca mai avem scapare sad
Iti fac cadou un Astor cu doua parti. L-am furat de la taica-miu, ca eu folosesc doar bic.

| Drimmero a răspuns:

Nimeni nu mai are incredere in nimeni. Ce e bun pentru tine,, e rau pentru mine si tot asa.

| Freya1 a răspuns:

Mereu daca vei fi sau vei face altfel decat sunt sau fac altii o sa ai probleme de adaptare deoarece noi am creat lumea asta intr-un mod asta e corect si asta e gresit si de multe ori fara sa avem argumente.
Lumea nu stie altceva decat sa se uite in curtea vecinului si sa fie invidioasa pe ce ai, nai sau esti trebuie sa te obisnuiesti.Ori esti ca restul ori iti asumi razboiul.

| OldSoul a răspuns:

Daca cedezi pe drum doar pentru ca multimea nu e de partea ta asta inseamna ca esti un fricos, nicidecum un om bun cu adevarat.
Acel gen de persoana care posteaza citate sa primeasca like-uri, dar nu le aplica niciodata, eh, cam asa e si aici.
Vrei sa pari ce nu esti, vrei sa fii, dar nu esti destul de puternic si te pierzi pe drum.
Daca vrei sa faci un bine, fa un bine, dar nu sa te vada X sau sa-l impresionezi pe Y, fa-o pentru ca asa simti, nu pentru ca asa trebuie.

Nu trebuie sa schimbi omul, trebuie sa-l ajuti sa se schimbe singur.

Oamenii nu sunt marionete dupa cum ar crede unii pe aici.

| N0xEterniS a răspuns:

Si presupun ca esti Emo si ca lama iti face cu ochiu'? Aaa si ca parintii nu te inteleg?

| Nevroza explică (pentru N0xEterniS):

Lipsa de atentie doar rolling on the floor)

| Staind a răspuns:

Injuram.
Fix asta este problema, ca injuram.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"SadButStrong"laughingNu ți se potriveste.Razboaiele nu s-au inventat ieri. Existau de mii de ani.Depinde ce schimbare vrei. Oricum fraza aia clișeica e absurda. Bunatatea e supraestimata, iar armonia face parte dintr-o lume utopica.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

E absurd ca a devenit un cliseu, dar cel care a spus asta, Gandhi, chiar a fost asta. happy
Iar legat de tine, daca intuiesc bine citindu-ti intrebarile, daca faci asa la o despartire...esti slab, foarte slab. happy

| Nevroza explică (pentru anonim_4396):

Nu m-am despartit rolling on the floor)

| anonim_4396 a răspuns (pentru Nevroza):

Atunci e si mai rau, ''strong'' sigur nu esti.

| Nevroza explică (pentru anonim_4396):

Atunci suntem doar animale, nu mai are rost sa punem suflet in nimic, s-a pierdut

| Nevroza explică (pentru anonim_4396):

Jet

| anonim_4396 a răspuns (pentru Nevroza):

Pe deasupra mai esti si prost, pui intrebari in speranta ca vei fi compatimit? Trist, imi astept si block-ul.

| Nevroza explică (pentru anonim_4396):

Poti fi intodeauna trist dar puternic! Cat rezisti, esti puternic. De fe nu se potriveste?

| veryhonest a răspuns:

Este imposibil cand ai o mentalitate de fraier. Deci fa ceva sa nu mai fii un fraier.

| Nevroza explică (pentru veryhonest):

Daca esti realist esti fraier? Nu e asa.

Răspuns utilizator avertizat