| sopranaCadaverica a întrebat:

Am fobie de scari rulante. Am incercat sa o infrunt, dar mai rau am facut. Dar nu asta e ideea. In aeroporturile din Bucuresti sunt doar scari rulante? laughing Sau si normale?

7 răspunsuri:
| InteractiV a răspuns:

Sunt si scari normale, normal.

| gogu220 a răspuns:

Peste tot este obligatoriu să fie şi scări clasice. Uneori trebuie să le cauţi un pic.

| AllexXtreme a răspuns:

Si normale si rulante sunt.

| relativsausigur a răspuns:

Fobia poate sa vina si de la faptul ca nu esti obisnuita cu ele, creierul tau nu e obisnuit cu modul cum se misca, si intervine frica de o miscare specifica, neobisnuita pentru tine.
Ce poate avea succes?
Expunerea.
Incepe sa folosesti, iar in timp te vei obisnui.
Acum... poate esti si tu o fire anxioasa, anxietatea fiind o frica care se bazeaza fie pe ceva traumatic, fie pe ceva necunoscut.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce îți este frică de scările rulante? Ai avut o experiență urâtă mai demult?

| sopranaCadaverica explică (pentru relativsausigur):

Prima oara cand am urcat pe scarile rulante am avut o mica retinere, insa a trebuit sa o fac, si eram singura, iar un domn destept din spate m-a impins cu putere, din graba, si nu am pus piciorul cum trebuie...si am cazut in genunchi. Se uita lumea ca la dracu', plus ca ma durea genunchiul si transpirasem ca un porc de emotii. Da, asta e o experienta traumatica. Insa am incercat sa imi inving frica si nu stiu cum, din nou, am pus piciorul gresit si m-am dezechilibrat un pic... Imi batea inima prea tare si am zis ca nu voi incerca prea curand sa repet experienta.