| anonim_4396 a întrebat:

As vrea sa aflu si parerea voastră in legatura cu unde e mai ok sa locuiești.
Ma contrazic cu cineva frecvent pe o chestie si nu reușim să îi dăm de cap.Eu sunt de acord cu locuitul la casa dar in oras sau in apropiere de putin km de oras.De ce? Mie mi se pare ca o dată ce stai la oras sau langa oras ai mai multe posibilitati din punct de vedere educațional,al sănătății,a locurilor de munca,a socializării si a unei vieți mai comode. Poate din perspectiva voastră par nebună dar mie mi se pare ca duc o viață mai linistită la oras sau langa oras decat la tara.Din perspectiva mea,relaxarea si confortul inseamna sa ai casa si usa ta pe care sa o închizi si deschizi cand vrei nu sa vina si sa plece care cand vrea,sa nu stie toata comunitatea in care trăiești cand mergi la magazin,la munca,ce muncești ce înveți,sa ai de unde alege o școală,un loc de munca,un spital etc.Mi se pare ca la oras oameni nu sunt atât de bagaciosi, nu te judeca atat de mult si cred ca asta e confort.Nu am nimic impotriva la a pune ceva intr-o grădină sau a tăia niște lemne, dar in momentul in care ai un loc de munca de 8/12 ore si poate si niste copii de crescut cred ca automat iti e mai greu sa sapi in grădină,sa cari lemne,sa faci continuu curat ca la tara se murdareste mai repede,probabil sa ti si niste animale decat daca mergi la un loc de munca, iti faci o mâncare si iti ajuți copii la teme.
Aud constant si frecvent ca traiul la tara e mai ok pentru ca ai aer curat si mâncare bio.Eu cred ca la câte masini si factori de poluare sunt peste tot nu mai prea găsești nici la tara aerul ala asa de proaspăt.Sau ca mănânci mai bio,pai si daca stai la oras nu te opreste nimeni sa iti faci o cunostinta de la tara care sa iti dea frecvent lapte,ouă,brânză sa le pui in frigider si sa manânci bio.
Aud din nou ca sunt cheltuieli mai mari, eu sunt de parere ca daca nu ai bani si stai la tara te chinui.O dată ce nu ai posibilități îndeajuns sa iti faci conditii si sa trăiești in parametrii normali e mai aiurea si mai greu decat daca ai plati o chirie si niste facturi la oras.In fond si la casa ai nevoie de tv,internet,curent,lemne de foc,de plătit impozite și poate uni si canalizare,drusal,apa etc pentru ca daca nu le ai nu cred ca e confortabil sa stai la lampa, sa scoti găleți de apa din fantana.Plus ca desi o sa par poate feministă am senzatia ca femeia la tara nu prea are viitor. Daca nu ai studii si cunostinte sa te bage la o bancă,primărie, dispensar etc esti frica ploi.Depinzi doar de bărbat (pentru ca ei gasesc de munca si cu ziua sau într-un domeniu) sau pur si simplu rămâi casnică cu furcă si sapa in mana fara o pensie la bătrânețe sau pe drumuri daca te lasa bărbatul.Cred ca de asta multe femei de la tara stau bătute si chinuite pentru ca nu au avut cum sa faca ceva cu viata lor, propriii bani sau experienta într-un domeniu sa reușească să se întrețină in caz de divorț.
Voi ce părere aveți?
Pro/Contra.

25 răspunsuri:
| ancaval a răspuns:

E mai bine la casă.

| Freya1 a răspuns (pentru ancaval):

Nu am spus daca la casa sau la bloc, ci la tara sau oras.
Poti sa locuiești la casa la oras cu toate utilitățile si posibilitatile.

| Nemessys a răspuns:

Mie cel mai ok mi s-ar parea sa stai langa oras la o casa moderna, fara soba si fara gradina, curte cu animale si chestii. Asa ai liniste si singura ta preocupare e doar curatenia in casa, copii si job-ul. Fara sa mai ai alte griji.

| Freya1 a răspuns (pentru Nemessys):

Asta zic. Poti sa stai la casa langa oras sau in oras cu conditii.
Persoana cu care ma contrazic eu fracventa are ca si atuu faptul că acolo sa obisnuit si are ceva de munca printre oameni pe care ii cunoaste.Eu cred ca asta nu e de ajuns sa ai o viata linistită sau comodă.Nu cred ca merita pentru un loc de munca sa stai sa te chinui, în fond ce faci cu bani castigati, ce hazna mai ai de ei daca nu faci nimic decat mănânci si iesi la un suc in sat sau in cel mai bun caz te chinui sa iti faci conditii pe care o sa le ai peste cativa ani buni si tot acolo sa trăiești.

| Nemessys a răspuns (pentru Freya1):

Atunci daca e sa o luam asa, clar la oras!
In primul rand daca ai nevoie de ceva, poti sa faci doar cativa pasi si esti la magazinul dorit. Din punctul meu de vedere, nateva este foarte enervanta, fie ca este facuta cu masina sau cu transportul in comun.
In al doilea rand, asa cum ai zis si tu, sanatate sau educatie.
Iti dai seama cat de enervant o sa fie pentru copilul tau sa se duca la liceu tot cu transportul in comun? Mai ales daca ar vrea si el sa se duca la o petrecere sau sa faca orice altceva prin oras, trebuie sa-si organizeze timpul in functie de programul autobuzelor. Sau in weekend sau vacanta daca a vrea sa iasa. Mult timp si multi bani irositi numai pentru naveta, deoarece sunt convins ca nu stau parintii dupa curul lui sa-l tot duca si aduca.
Sunt destul de multe dezavantaje, mai ales pentru copil, ca pentru parinti nu prea.
Alta chestie ar fi. daca s-ar intampla o urgenta si ai fi nevoita sa chemi salvarea? In oras un spital poate sa fie si la o traversare distanta, dar la tara? Pana vine ambulanta mai ales daca este si o vreme de tot rahatul + saracele drumuri, dureaza foarte mult si fiecare clipa este pretioasa happy. Nu cred ca ti-ar conveni sa-ti moara cineva drag din familie fix din cauza asta.

| Nemessys a răspuns (pentru Freya1):

Persoana aia se afla in zona ei de confort si ii este foarte greu sa iasa din ea, de aia. happy Sunt multi care stau in zone vai de mama lor, au posibilitati sa plece undeva unde se pot dezvolta si sa aiba o viata mai buna, dar nu pleaca pentru ca acolo s-au obisnuit, sau ca,, nu cunosc pe nimeni" in locul unde o sa plece. Vai de mine... Atatea scuze.

| Celcestietot a răspuns:

La/lângă oraș.

| gemeni6226 a răspuns:

Eu prefer la oras poate pentru ca aici m-am nascut si am trait toata viata si am facut eu destule vizite la tara la soacra mea e ok sa stai sa te destinzi 2-3 zile(liniste aer curat) ei na sa zicem si o saptamana dar pe urma valea acasa. Cine unde se obisnuieste dupa parerea mea.

| Freya1 a răspuns (pentru gemeni6226):

Si eu am stat si la oras si la tara.Imi place la tara dar nu pot sa ma acomodeze imi ofere o stare de disconfort la un moment dat si nu ma mai simt ok.

| gemeni6226 a răspuns (pentru Freya1):

Nu are rost de contrazis cu nimeni, cui ii place mai mult la tara nu are decat sa stea acolo.Nu are rost de fortat pe nimeni sa faca ce nu-i place.Sotul meu era de la tara dar dupa ce s-a obisnuit cu orasul si cu confortul de la oras si el se simtea bine dupa ce venea acasa de la tara.Era si pentru el ok cateva zile dar pe urma tot aici i-a placut mai mult.Sa nu zic ca si cumnatele mele sunt de la tara dar nici una nu a plins dupa.Una locuieste intr-o casa cu etaj la marginea Clujului cealalta tot asa dar in Canada.

| RAY a răspuns:

Neutru,fiecare face ce vrea,eu unu o sa stau in apropiere de Stuttgart de ce? chirie mai mica,spatiu mai mare, liniste, nu trafic, nu poulare, o sa fac naveta probabil cu metroul

| ancaval a răspuns (pentru Freya1):

Ai zis că ești de acord cu locuitul la casă, dar în oraș. Deci ai zis "casă".
Același lucru am zis și eu, la casă! Mai citește o dată.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

La tara, cat mai departe de oraș. Îmi place aerul curat, liniștea, sa lucrez in gradina, sa îmi produc bio vegetalele pe care le consum. Cine dorește sa lucreze la oraș o poate face. Firmele respective oferă transport gratuit chiar si la distanta de 80 km. Copiii pot invata la oraș, fiind transportați gratuit cu microbuze sau unii părinți care au posibilități ii transporta cu mașină proprie. La mine in localitate oamenii trăiesc pana la 100 de ani. Unul a depășit suta cu 2 luni. Si era si veteran de război. Acum un alt veteran are vârstă de 99 de ani si a fost si in lagăr in Rusia, si rănit. Nu se poate compara viață de la tara cu cea de la oraș. Dar eu prefer la tara.

| Freya1 a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Cand esti la 100 si cv de km de oras cred ca iti pui problema de loc de munca, scoala, educație posibilități și naveta.Fiecare cu parerea lui.

| Freya1 a răspuns (pentru gemeni6226):

Unte ca sunt uni care pur si simplu nici nu vor sa încerce.Au trăit la tara si acolo vor sa moara, aia e.O sa fiu putin răutăcioasă dar nu poti civilizat pe nimeni cu forta.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Preferabil un oras cu industria moarta si mare ca suprafata ca sa fie aerul curat. Bacau/Botosani, de exemplu. De evitat noile revelatii intr-ale locuitului ca Iasi, Timisoara, Cluj - sunt niste infectii in continua agravare.

| Nonolita a răspuns:

"e mai aiurea si mai greu decat daca ai plati o chirie si niste facturi la oras."
Tu ai idee cam care sunt chiriile? Facturile, sunt in functie de consum.
"O dată ce nu ai posibilități îndeajuns sa iti faci conditii..." e greu in sat dar e si mai greu in oras.
Citind totul, cred ca tu vrei comoditate.

| Alexuţ02 a răspuns:

PRO pentru tara e faptul ca am masina si ma duc cand vreau cu aia 200 cai ai mei, fac 20 km imd

PRO pentru oras e ca ai totul mai aproape

CONTRA la tara e ca totusi ai ceva de parcurs pana-n oras si te plictisesti sa faci acelasi drum

CONTRA la oras e traficul la anumite ore si locurile de parcare

Exista multe pro si contra, eu sunt 60-40%, 60 pentru oras 40 pentru tara, mi-e indiferent. sa zicem

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Dacă îți permiți casă ai bani, nu poți să zici că o duci rău, nici la țară, nici la oraș laughing))).

| Freya1 a răspuns (pentru supadeceapa):

Nu neaparat. Poti sa stai in chirie in oricare din astea, sau poti sa stai la bunici sau cineva din familie.Era vorba de zona in care stai nu daca iti cumperi o casa sau un apartament a tau.

| Freya1 a răspuns (pentru Alexuţ02):

Iti dai seama ca daca stai la vreo 5, 10 km de oras nu e o problemă.Dar daca esti la 100 si ceva depărtare de oras, sau chiar si la 50 e destul de greu indiferent cati cai iti are masina.Trebuie să ti cont si de costurile combustibilului, uzura masini, imposibilitatea de a merge cu o viteză exagerat de mare deoarece e ilegal.

| Freya1 a răspuns (pentru Nonolita):

Da in chirie stau si eu la oras si in acelaș timp vin si la tara ca am casa doar ca la tara încă nu am conditiile necesare pentru ca nu e renovat si gata tot.Am stat de-a lungul timpului si la tara si la oras si daca era asa ok pentru mine nu mai luam o chirie in oras sa dau bani in plus.
La oricine ii place sa stea comod,sa vina de la munca sa se odihneasca,sa de-a drumul la centrala in loc sa vi de la munca la alta munca (vaci,porci,grădină) sa tai lemne,sa faci foc, sa cari apa etc.
Restul le-am enumerat mai sus, plus ca nu cred ca e comoditate sa vrei sa ai unde munci, sa ai unde sa faci o școală sau sa te tratezi de o boală, sau sa ai de unde alege sa iti faci cumpărăturile.

| Alexuţ02 a răspuns (pentru Freya1):

A nu. eu apreciam o distanta de vreo 25-30 km, nu credeam ca spui si tu. chiar 100 sau 50... ma rog, imi mentin parerea in cazul sa spunem 50km, dar la 100. chiar e exagerat de mult, iti dau dreptate

| Alexuţ02 a răspuns (pentru Freya1):

Cam in orice situatie sunt plusuri si minusuri, vorbind in general... deci na, eu cum stau la 25-30 km de oras, consider acceptabila solutia sa locuiesc si la tara, inclin totusi putin de tot mai mult spre oras, dar un lucru care ma deranjeaza foarte rau sunt parcarile, asta depinde si de zona in care stai... bineinteles

| Theo94 a răspuns:

Pro oras/langa oras. (max. cativa km.)