| FreddieM a întrebat:

Ati avut patanii asemanoare? S-a intamplat sa gasesc un card de credit pe jos in parcare la Lidl si alta data inca unul in parcarea altui supermarket. In ambele cazuri am intrat in magazin, am intrebat de manager si in prezenta unui martor (o casierita) i l-am inmanat. Alta data cand plecam de la piata (un fel de bazar), am gasit un iphone pe care l-am cules de pe jos, am cautat un politist si la fel, i l-am inmanat urmand ca caute proprietarul. Ultimul caz (de fapt asta a fost primul), a fost ca am gasit in autobuz pe bancheta de langa mine, un portofel pe care ca in situatiile precedente i l-am dat soferului. Nu am avut nici macar curiozitatea sa vad ce contine. Cum comentati comportamentul meu? Nu ma interpretati gresit, nu astept laude dar eu cred ca am actionat perfect instinctiv. Voi ce ati fi facut in situatii similare?

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ai procedat corect.

| Celcestietot a răspuns:

Ai facut bine. Incetul cu incetul se creaza o societate civilizata.

| PrintesaGumitaa a răspuns:

Cred ca in curand te va parasii norocul.

| FreddieM explică (pentru PrintesaGumitaa):

Care noroc? Doar nu am avut nici un beneficiu si nici nu as fi vrut sa am. As spuna ca am noroc ca mi-am pastrat intacte valorile care imi compun persoana.

| Mucegai786 a răspuns:

Deci acțiunile astea sunt chiar bune doar ca ai avut atâtea ocazii sa faci bani
Eu as face la fel cred doar că eu zic ca faptele bune sunt răsplătite si ar trebui macar sa te răsplătești tu