| Flav a întrebat:

Azi am trait un moment cutremarutor. M-am trezit de dimineata ca sa ma duc la biserica sa aprind o lumanare si sa asist putin la slujba fiindca nu mai fusesem de f. mult timp. Toate cele si frumoase pana cand observ o doamna mai in varsta care se plimba c-un castron maricel cu bani in el, pentru. ca lumea sa puna o suma infima ( 1-5ron ). Mi s-a parut f dizgratioasa faza, ca si-n Casa Domnului sa se petreaca astfel de lucruri.Probabil si de aceea nu sunt credincios, ce doar cred in Dumnezeu si atat! Poate de aceea sunt saturat de biserici, preoti! Stiu ca fac un pacat spunand asta, insa nu pot sa tac cand vad astfel de lucruri. Dupa ce-am iesit din incinta bisericei, am fost sa aprind 2 lumanari in curte.Aici stupoare, femeia trecea cu ligheanul si la cei care ascultau de afara, dar avea "curajul" ( ca sa nu jignesc) sa se duca la fiecare in parte, si sa faca omul sa se simta prost, sa se simta obligat sa contribuie; in acel moment am rabufnit si-am vrut sa-i cer socoteala ( tot nu era in incaperea bisericii )insa un coleg de facultate cu care eram m-a oprit si m-a sfatuit ca nu are rost, sa ne vedem de treaba si sa plecam. Asa am si facut, insa am ramas c-un gust amar, mai ales ca frecventez bisericile destul de rar, si asta tot din cauza acestor intamplari vazute.Mentionez faptul ca se vedea dupa vestimentatie, castron ca femeia apartinea bisericii, si de asemenea biserica detinea lacasuri in casa sa depui banisori pentru. diferite costuri ale bisericii.
Astept parerea celor credinciosi si nu numai, astept sa-mi argumentati daca este normal sau nu asa ceva, astept si va intreb daca banul are ochi si-n Casa Domnului.
P. S. - nu mai spun de faptul ca la un moment dat vine sa se inchine o femeie in jurul varstei de 50 de ani, imbracata totul in alb, iar posteriorul i se vedea f bine; de altfel, toate femeile in varstat isi sopteau si se uitau la femeie cum se ruga cu dispret; In fine, acest lucru nu mai are importanta, insa toate lucrurile astea adunate ma refugiaza de biserica si de tot ce inseamna!

Răspuns Câştigător
auran
| auran a răspuns:

Din pacate asta-i biserica din ziua de astazi!
Sa-ti povestesc si eu doua faze:
- era pomenirea mortilor si ma rog cum se obisnuieste, coliva...si pomelnic, la care am pus doar 2 lei - preotul se uita pe el si-mi zice: "pai la cati sunt trecuti doar 2 lei?!"; eu il intreb atunci, cat? / "pai este 5 lei acatistul sau pomelnicul" (m-am conformat - noroc ca aveam, desi as fi fost curioasa mi l-ar fi dat inapoi thinking )
- era ajunul Bobotezii si se obisnuieste ca preotul sa mearga prin case sa sfinteasca cu aghiazma - am raspuns la usa, era dascalul si i-am spus ca nu am bani/ "atunci alta data" si au plecat surprise
Nu cred ca trebuie sa mai comentez cele de mai sus! Dzeu sa ma ierte dar, poate de aceea sunt atatia Atei

42 răspunsuri:
| friedaka a răspuns:

In plus, am uitat sa completez, banii exista pe pamant cu voia Lui Dumnezeu. Banii, in sine, nu sunt deloc un lucru rau si "ochiul dracului". In schimb destinatia pe care le-o dam noi oamenii si iluziile pe care ni le facem pe seama lor sunt alegeri care ne apartin si acestea fac ca banii sa fi capatat un renume prost. Daca n-ar fi fost necesari evolutiei umane am fi ramas si acum la stadiul in care faceam troc unii cu altii. In concluzie: nu e nimic rau in a-ti dori sa ai bani si a-i obtine. Scopul pentru care ti-i doresti si mijloacele prin care ajungi la ei pot fi indoielnice si asta ii face"murdari". Sau, din cate inteleg din relatarea ta, scopul pentru care se strangeau acei bani iti este necunoscut, iar mijlocul mi se pare unul absolut curat (nu te obliga nimeni sa dai daca nu ai sau daca nu vrei). Cat despre cum se uita unii si altii daca n-o faci, e problema si pacatul lor.

| friedaka a răspuns:

NoGod...multumesc pentru intelegere si complimente... Esti un tip citit si civilizat... Parerile tale sunt argumentate, pline de bun simt si respect...

| friedaka a răspuns:

NoGod...si te-ai gandit c-ar fi bine sa ma scoti din naivitate si indoctrinare? Frumos din partea ta! Esti generos!

| mariazet45 a răspuns:

Asa se intampla peste tot, nu esti roman daca nu cersesti si te plangi de criza, am auzit un preot intr-o manastire care spunea nu mergeti la alegeri ca nu aveti pe cine vota, iar in timp ce spunea asta a pronuntat de cel putin 3 ori draci si deavoli in acea manastire in care venea lume de la cel putin 10 km distanta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Flav, se vede treaba ca tu stai mai mult in casa si citesti decat sa iesi prin lume.biserica este o adunatura de hoti, si va continua asa atata timp cat vor exista pupincuristi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eheeee, Flav baiatule, inseamna ca nu ai mai fost de mult la biserica.Cand eram acasa ma duceam si eu in fiecare duminica la biserica(mitropolie)...si sa vezi tu acolo parada modei la fete si baieti...nu mai zic ca nu aveai loc sa te inchini, ca se gasea cate unu sau una si se rupea in figuri facand matanii intr-o parte sau alta.Deci,vorbesc foarte serios...ala ori avea ceva cu mine ori nu stiu care era ideea, dar, cand voia sa inaintez el facea matanii in stanga si-n dreapta.Nu puteam sa inaintez ca il calcam.De mult timp sunt aceste probleme cu biserica...sa nu mai zic de boschetari care nu te lasa sa te rogi, si te sufoca cerandu-ti bani.Pacat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ok, flav.am sa fac eu pe bunul samaritean, si sa-ti raspund si de la celalalt pol. datorita crizei in care ne aflam, dumnezeu nu mai are bani sa onoreze cererile(dorintele) credinciosilor, si atunci a pus popimea sa faca rost de bani.multumit,sau mai incerc? rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Flav, nu stiu ce raspuns astepti tu, insa popii sunt cei mai mari hoti.imi pare rau pentru tine sa-ti spun asta, insa asta este adevarul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intimplarea mi se pare adevarata caci si biserica are costurile ei. Dar mi se pare cea mai mare timpenie si ipocrizie ce ai simtit tu atita timp cit nu ti-a bagat nimeni mina in buzunar. Iar femeia acea "careia i se vedea fundul foarte bine"e foarte posibil sa se fi aflat acolo numai pentru oameni in stare s-o observe pe ea nu sa se inchine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fiecare oaie, trebuie sa-si dea lina pastorului. Sau altfel spus, slujbasii bisericii au si ei case, masini si trebuie sa plateasca parchetul, faianta, gresia, aerul conditionat. Plinu la masina la fel. Toate astea, crezi le da cineva pe gratis? Nu! Si atunci trebuiesc platite cu ceva, cu banii fraierilor rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu momentan traiesc intr-o tara catolica/protestanta, aici exista o taxa de 0, 02% din venituri ce merge la biserici (poti alege la care biserica catolica sau luterana).
Pentru suplimnetarea veniturilor, si pentru a ajuta persoanele nevoiase, bisericile au magazine in care sunt vandute bunuri donate de enoriasi. Daca ai ceva prin casa ce nu iti mai trebui, sau te-ai mutat in alta casa, si consideri ca nu merita sa mai cari dupa tine si mobila veche (uneori e mai scump caratul decat mobila), anunti biserica, si niste voluntari vor veni atunci cand te muti si vor ridica mobila veche. Tot voluntarii vor sorta lucrurile colectate, si le vor pune in magazinele bisericii. De acolo oricine poate cumpara lucruri, astfel biserica face rost de bani (observati ca nu folosesc cuvantul preot)...

Oare cat de greu ar fi sa se faca asa ceva si in Romania

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te-ai dus sa te inchini si sa te rogi. iar tu ai judecat pe altii.trebuie sai si ierti daca vrei sa fii iertat. da, banii au ochi si acolo fiindca sunt unealta stapanitorului veacului asta. dar tu de ce l-ai luat cu tine la biserica pe acesta? si pe mine ma revolta asemenea practici. dar cand mergi la biserica sa te rogi sau sa aprinzi o lumanare nu te uiti la fundul femeilor si nici babele nu ar trebui sa comenteze. te rogi si atat.mai mult pentru ceilalti decat pentru tine.

| angelito a răspuns:

In ziua de azi cred ca este ceva normal, preotul nostru sincer nu este asa desi are o familie destul de mare si un catelusi pe deasupra dar cu greu accepta bani dar la sat preotul de acolo nu iti face nimic daca nu il platesti si cand am facut pomana cand trebia sa vina si el trebuia sa ii dea si o suma destul de mare si sa stea la masa... dupa ce ca oamenii de acolo saracii nu au nici pentru. ei trebuie sa ii m-ai dea si preotului ca sa ii bage in seama si sa nu mai spun ca am auzit de la vecinele mele ca duminica pe copii ii obliga sa se duca la biserica (normal ca sa dea si banii pe lumanari) daca nu le da 4 (este si profesor de religie)dar din cate stiu eu oamenii trebuie sa se duca la biserica de buna voie nu obligati... nu ca ar fi un lucru rau sa se duca in fiecare duminica la biserica dar repet nu obligati si mai ales "amenintati"