| DJSpook1 a întrebat:

De ce crestinismul cere sa mergi la biserica? Cu ce il fac eu mai fericit pe Dumnezeu ca pup niste icoane si zic niste cuvinte total aiuresti din care reiese ca noi am fi niste sclavi care ne supunem lui Dumnezeu. De ce sa donez bisericii bani pentru a face "noi lacasuri", cu ce ajuta asta? Are orgas.m Dumnezeu cand se construieste o biserica? Raspunsul este NU. Biserica, religia nu au nici o treaba cu Dumnezeu, pur si simplu vrea sa aiba cati mai multi adepti ( ca sa nu spun altfel) care sa contribuie cu "ochiul dracului". Eu cred ca nu ar trebui sa facem asta, sa ne rugam in prostie la sfinti, la icoane, pur si simplu doar sa credem ca ar exista un anumit zeu. Sa nu intelegeti gresit, nu sunt ateu, cred intr-un fel de zeu, dar nu cum ni-l prezinta biserica. De ce ar trebui sa tin eu post? Cu ce ma ajuta pe mine ca mananc legume si nu mai mananc carne? Pur si simplu iti slabesti corpul in prostie. Concluzia mea ar fi ca exista un creator si nu ar trebui sa facem toate prostiile pe care religiile si biserica ni le impun. Astept parerile voastre, fara citate din Biblie ca pur si simplu sunt egala cu 0 in fata mea.

Răspuns Câştigător
| Skippy223 a răspuns:

Exact. Nu e ca si cum Dumnezeu ar auzi rugaciunile mai bine de la biserica, decat de acasa.
De la crestin, am ajuns la aceeasi gandire pe care o ai tu acum. Dupa un timp, am renuntat complet la religie.

Probabil o vei face si tu de curand, cand iti vei da seama ca nu are logica, si rost.
Numai bine!

3 răspunsuri:
| AC4S4 a răspuns:

Pai... cam asta e, nu il faci mai fericit pe Dumnezeu inchinandu-te icoanelor. Nu este indeajuns sa crezi, sa stii ca exista Dumnezeu. Trebuie sa traiesti prin El. Dumnezeu ne cheama sa fim copiii Lui, nu robii. Oricate posturi ai tine, oricati bani ai da la biserica, oricate rugaciuni ai zice, daca nu le faci din iubire, sunt nule.
La biserica, daca dai bani si stii sigur ca sunt folositi pentru lucruri folositoare, da-i cu bucurie. Daca nimeni nu vrea sa-ti zica pentru ce se folosesc banii, sau se folosesc pentru lucruri nefolositoare, mai bine doneaza banii tai altundeva, dar tot in numele lui Dumnezeu.

| Nitroblast a răspuns:

Pot sa pun pariu ca habar nu ai de rolul icoanelor, al Bisericilor, al postului, al sfintilor, etc. Si mai mult ca sigur nu te-ai informat in legatura cu astea, citindu-ti intreabarea parca as citi un articol de pe Antena x sau de pe Vice. Acelasi bullshit inghitit si scuipat de mass-media de n ori. Gandeste singur si cerceteaza. Pana nu faci asta si arunci aici toate ca.caturile pe care le-am vazut de inca nu stiu cate ori, in aproape aceeasi forma.

First of all, icoanele nu sunt idoli, asa cum reiese din ce ai scris tu. Sunt ferestre catre cer, metaforic vorbind.
Doi, nu pe El Il faci fericit, pe tine te ajuti. Pana la urma, scopul este viata vesnica. Dumnezeu e viata vesnica, e creator, e tot ce vrei. Tu gandind astfel, te raportezi la cei din jurul tau si atat. Toata "umilinta" pe care o vezi tu (de fapt se cheama smerenie, si e cu totul altceva) e o raportare la Dumnezeu ca si oameni, o inaltare. Raportandu-te la oameni om fiind, nu te ridici nicaieri, ba mai degraba te cobori la nivelul celorlalti, al masei.

La restul cauti tu explicatii.

| citrixma a răspuns:

Findcă Iisus a spus casa tatălui meu e o casă de rugăciune nu o peștere de tâlhari, și dacă nu crezi e strict treba ta...