| anonim_4396 a întrebat:

Recent,cand m-am intors dintr-o excursie, am vazut pe geamul masinii o biserica proaspat construita, cu acoperis de aur.In alta zi,am vazut una cu panou electric afara,alipit deasupra portii bisericii,pe care erau prezentati sfinti,moaste,rugaciuni, etc.In general,mergeti la biserica? Ati donat vreodata bani? Si daca da,sau nu, ce parere despre asa numita "Casa a Domnului"?

Răspuns Câştigător
NOname
| NOname a răspuns:

Mă revoltă ipocrizia şi nesimţirea acestui fenomen.

Creştinismul propovăduieşte modestia, ajutorarea celor mai puţin norocoşi, în timp ce capii mafiei creştine fac exact opusul...şi poate nu ar fi atât de revoltător, dacă ar face-o pe banii lor, dar o fac profitând de oameni, de naivitatea şi credinţele lor, implantate în societate tot de ei.

Dintr-un acoperiş de aur sau vreun mall-catedrală ar putea să hrănească sute de case de copii, de oameni care au nevoie de un ajutor real, nu doar de promisiuni că după ce vor muri le va fi mai bine. Pentru "slujitorii Domnului", însă, marea majoritatea dintre ei, sunt mai importante aparenţele de fanfaroni, din care rezultă toată această opulenţă dezgustătoare şi inutilă.

16 răspunsuri:
| FollowTheLight a răspuns:

Cred ca multi dintre preotii din ziua de azi sunt foarte lacomi si pun prea mult accent pe partea materiala.Religia nu e despre asta. Dumnezeu nu vrea asta, si nu e ca si cand el se coboara mai des intr-o biserica cu acoperis din aur decat in una din lemn. laughing Cred ca El apreciaza mai mult simplitatea dar bunatatea oamenilor, Dumnezeu nu ne vrea lacomi, si in general nu trebuie sa facem abuz de bogatii cand vine vorba de Biserici.De donat,sa stii ca as dona, dar la o Biserica modesta, la o manastire care e in costructie si stiu cat de greu le e si lor cu banii, pentru o troita, pentru ceva modest.Donezi bani acolo unde stii ca e neaparat nevoie de ei. Dumnezeu e acelasi, indiferent cat de mult aur are sau nu are acoperisul Bisericii.Multi nu mai vin la Biserica chiar din cauza lacomiei astea a oamenilor, si incep sa nu mai creada in Dumnezeu. Poate ca ei nu cred in El, dar el cu siguranta crede in ei. happy

| Elvina a răspuns:

Am mers la biserica 10 ani, dupa ce am citit Biblia si putin istorie mi-am dat seama ca de fapt e vorba de manipulare si bani. mai dadeam cateodata, dar nu dau, caci nu ma mai duc la biserica. Nu ii vad rostul. Chiar in biblie scrie ca Dumnezeu nu se afla in temple construite de mainile oamenilor, ci in sufletele noastre.

| NemNUZ a răspuns:

Vorba unui intelept :In trecut oamenii aveau inima de aur si cruce din lemn, acum avem inima de lemn si cruce de aur. Consider ca NOname a dat cel mai complet raspuns...

| milan9 a răspuns:

Nu te speria. Acoperisul acela nu are in cantitate aur ca gramaj mai mult decat ai tu la gat. happy
cu un gram de aur acoperi un calaret cu cal cu tot...

| anonim_4396 explică (pentru milan9):

Imi place ca voi tot timpul incercati sa bagati scuze cand vine vorba de bani si biserici.

Isus cat aur avea la gat? De la ce firma isi cumpara hainele si papucii?

| sublime89 a răspuns:

Ultima data am fost la biserica acum 4 ani, dar cand eram mic mergeam mai des. Pe masura ce am crescut insa, basmele s-au demodat, si am trecut la lucruri reale, asa cum ar trebui sa faca orice adult. Bani nu am donat niciodata, bineinteles, pentru ca doneaza statul destul, deci nu vad de ce ar mai avea nevoie de bani suplimentari de la mine. Biserica e casa manipularii prostimii. Acolo se aduna credulii, ca sa auda ce vor sa auda, iar cei care-i manipuleaza sa isi atinga scopul.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Eu nu donez bani nimanui, cu atat mai putin bisericii. Sunt alte metode de a ajuta pe cineva daca chiar iti doresti asta.

| DarkOrbitMoon a răspuns:

Mi-ar placea sa ma duc la moschee, dar din pacate in Romania nu gasesti asa ceva la fiecare colt de strada.
La biserica ma duc doar sa fac fotografii, sa admir arhitectura si picturile.E interesant cum unii pot desena atat de bine un personaj religios.
Am donat si bani, dar nu foarte multi.Iar "Casa Domnului" va fi pentru mine intodeauna un loc unde este liniste, unde nu te deranjeaza nimeni.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cand eram mic mergeam. imi placea linistea de acolo, acasa nu prea aveam parte. de donat nu, nu am donat niciodata. Casa a hotilor poate vroiai sa zici si a netrebnicilor. Stau si fura banii la toti batranii, oameni patetici

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E atat de simplu in zilele noastre sa confundam credinta cu necredinciosii.
E ca si cum un profesor sustine ca e profesor doar pentru ca are o diploma. Il face oare aceasta diploma si profesor in adevaratul sens al cuvantului?
Toate cele bune.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

La noi toaaaata biserica e poleita cu aur.si aleea de la poarta pana la intrare, si enoriasii se imbraca in aur, iar preotii au limuzine aurite si tabla vilelor e din argint aurit.si fii atenta; biserica asta a noastra este doar o vaga umbra fata biserica din ceruri.are Dumnezeu de unde, ca doar de aia da la toti si nu mai termina.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Tabla poleita cu aur (import Ucraina)costa
40 Euro/mp, de doua ori fata de o tabla normala, dar ar trebui sa dureze de 4 ori mai mult fara niciun fel de intretinere.
Practic au economisit niste bani.
Biserica unde merg este in constructie de multi ani din lipsa fondurilor.Este o manastire de calugari retrasa.
Practic este o baraca de lemn.
Le mai dau cate ceva ca au nevoie mereu.
Din pacate si din cauza distantei nu merg prea des la aceasta biserica.

| DarkAndDreary a răspuns:

"In general, mergeti la biserica?"
-Nu.
"Ati donat vreodata bani?"
-Nu.
"Si daca da, sau nu, ce parere despre asa numita "Casa a Domnului"?"
-Bullshit.

| ElenaRomann a răspuns:

Harul lui Dumnezeu lucreaxa prin Biserica Sa.
A nu se confunda Biserica doar cu cladirea de piatra. Dreapta credinta impreuna cu Preotia crestina si intreaga comunitate alcatuieste Biserica.
Mai demukt Dumnezeu Insusi a cerut zidirea templului din Ierusalim.
Astazi exista construite biserici.

| KinderRM a răspuns:

Ciao.

Mai merg din când în când, nu sunt foarte credincios. Nu am donat niciodată eu, cred că ai mei. Ce părere să am, de multe ori când merg acolo mă mai liniştesc, mă simt mai okey, mai liber.

| IcyBlu a răspuns:

1. Nu obisnuiesc sa merg la biserica. Niciodata nu m-am simtit in largul meu acolo. E prea multa seriozitate. Sunt prea multe reguli. In rest e ok. Imi place sa ascult cantand corul.
2. Nu am donat bani (personal).
3. Casa Domnului imi place atata timp cat e goala. Oamenii imi distrag atentia.