| AlexAL275 a întrebat:

Bună TPU! Am și eu o întrebare: De ce nimeni nu face nimic ca să pună această țară pe picioare? Toți se scufundă în frenezia asta după bani. Este vina noastră, nu? Doar stăm și ne văietăm, în loc să trecem la fapte? Am ajuns de râsul lumii. Au vrut libertate, acum o avem. Vremurile dificile fac oameni puternici, vremurile bune fac oameni slabi

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Tara suntem noi.
cand preferi sa parchezi in boscheti pe spatiul verde decat sa dai 2 lei intr-o parcare civilizata
cand preferi sa arunci ambalajul pe jos desi la 2m e un cos de gunoi
cand preferi sa fentezi statul pentru orice fel de taxa
cand ai autostrazi si circuli ca tampitul pe ele...

ce sa mai ceri de la politicieni?

| RalucaRalu2 a răspuns:

Adevarat ai zis!
Din păcate în ziua de astăzi, fiecare își vede doar propriul interes și comoditatea.
Iar "cu o floare nu se face primavara"...

| rapandula a răspuns:

M-ati înnebunit nu alta cu aceste intrebari. Si corpul de guvernare este de vina ca nu isi respecta promisiunile dar si populatia ca este una analfabeta, superstitioasa plina de prosti care judeca pe burta goala din frustrari interioare. Vrea statul sa faca o autostrada, are cu cine? Vrea romanul sa faca ceva, stie cum? Are sustinere? De la populatie pana la guvernare toti sunt niste analfabeti, cu foarte puține exceptii. Ei se fura intre ei, noi intre noi si de la straini. Care e mai smecher?

| Freya1 a răspuns:

Nu prea se poate sa schimbe nimeni nimic, pentru ca deja ilegalitatile spre exemplu au rădăcini mult prea adânci impamantenite.
Iar de noi oameni ce umblam doar după bani, cam asa functioneaza lumea nu doar tara.

| AlexAL275 explică (pentru rapandula):

Da, toate se leagă între ele. Nu e nimeni șmecher, asta credem, dar adevărul e că ne prostim singuri, cu timpul vom plăti.

| Mosotti a răspuns:

Daca nu ti-ai dat seama pana acum de raspuns, e grav.

Nu face nimic nimeni pentru tara, ca in sistemul liberal, asta trebuie, sa nu se faca! Liberalismul asta pe care majoritatea il pupa, si care habar nu au ce inseamna, se ocupa doar sa imbogateasca pe mari smecheri, patroni, banci, companii, firme, politicieni.
Asta e doctrina liberala (doctrina de dreapta), nu are cum sa fie bine atat timp cat e un partid de dreapta la putere, sa-ti fie f clar asta.

Daca e bine, atunci nu e dreapta la putere.
Nu ca nu-s oamenii potriviti, ca altele., nu, ba chiar sunt f potriviti pentru dreapta, si isi fac treaba cum trebuie conform doctrinei. Ca asta nu serveste omului de rand, este altceva.

Oamenii daca vor sa fie bine, trebuie sa le intre in cap ca in acest sistem politic nu poate fi bine orice ar vota, pentru ca orice partid e finantat de privati, deci toti vor servi finantatorilor, nu oamenilor, asa ca asta e.
Si deci oamenii sa ceara schimbarea sistemului, altfel nici o sansa.