| mimimumu a întrebat:

Eu curand voi pleca intr-o excursie cu colegii mei de la scoala.Problema este ca mie îmi vine rau ori de cate ori călătoresc cu masina/avionul/microbuzul.Si din aceasta cauza nu prea am fost in excursii asa des.Dar nu vreau sa las toate astea sa ma împiedice sa imi largesc orizonturile.Asa ca am ales sa merg.

Deci (spun când am mai fost prin excursii) eu când urc in autocar nu am nimic. Apoi după ce pornim la drum,apoi după câteva minute,începe sa ma simt rau,simt greață.Iar apoi când ies din autocar, zici ca nu s-a intamplat nimic.Îmi revin la starea initiala. :-)

As vrea niste recomandări de:
-trucuri (ce sa faci sa nu simti răul de transport)
-pastile (PS.Am încercat Cocculine dar nu a mers; eu momentan intreb pe la farmacii de ceva mai puternic)
-fructe; suc de fructe (am auzit ca lamaia si ghimbirul sunt bune; cum se prepară?)

Cred ca sunt oameni care se regăsesc in ceea ce am spus.Voi cum procedati? Pup! kiss

4 răspunsuri:
| CosminAka123 a răspuns:

Pai si eu am aceeasi problema..Incearca asa : stai la geam, in timpul calatoriei poarta discutii cu colegii, glumiti, fa sa uiti de greata aia. Ia stixuri, mancare uscata, covrigei si rontaie pe timpul calatoriei. Bea apa des, suc natural fara acid. Inainte de calatorie nu manca mancare cu ulei sau fastfood. In autocar, daca nu vorbesti cu nimeni, pune ceva pe fata si inchide ochii. poti da un somn bun si nu vei avea probleme. Bafta

| Lina1993 a răspuns:

In primul rand, incearca sa nu citesti sau sa stai pe telefon in timpul mersului, faptul ca te uiti in jos o sa te ameteasca si mai tare. Este foarte indicat ceaiul de ghimbir pe care sa il iei cu tine. Cumperi ghimbirul (seamana cu o radacina) fierbi apa pentru ceai si tai o bucata din el pe care o pui in apa care fierbe. Ai grija totusi sa nu pui prea mult, ghimbirul e iute. Iti las aici un link din care poti extrage mai multe informatii :
http://sanatate.acasa.ro/boli-7/tratament-pentru-raul-de-masina-14213.html

| Cinevacatoatalumea a răspuns:

Pastile Emetostop. Mie imi fac bine. Si nu sunt pastile care sa le iei cu o seara sau o ora inainte. Una cand te urci in autocar e suficienta.

| Aberdeen a răspuns:

Acum m-am mai obisnuit, dar totusi, pe distante lungi am aceeasi problema cand calatoresc cu masina/microbuzul. Lamaia este singurul remediu care functioneaza la mine: tai o lamaie in jumatate si efectiv sorbi din ea de ori cate ori simti ca ti se face greata. Stiu ca nu e confortabil pentru papilele tale gustative, dar tot e mai bine decat senzatia neplacuta de la stomac.
Iti mai recomand sa te uiti pe cat posibil inainte, nu pe geam sau in jos. Si discuta cu cei din jur, ca sa-ti fie distrasa atentia.