| Simplistu a întrebat:

Bună ziua, aș dori să cumpăr 2 căței, vreau pentru pază și protecție, am o casă la țară și tot timpul găsesc ceva care lipsește, vreau și căței buni de pază mari, puternici și să fie foarte buni la pază, ce îmi puteți recomanda?
Eu m-am gândit așa.
Ciobănesc german /malinos
Dog Argentinan
Bullmastiff
Kangal
Caucazian
Am avut până acum cățeii aceștia caucazian Asia centrală de Bucovina și ciobănesc german.
Vă mulțumesc de ajutor și vă doresc o zi frumoasă!

5 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu are sens sa cumperi caini de rasa. Adopta o corcitura de talie mare, si vei avea cel putin acelasi efect, poate chiar mai bun. Il iei de pe la o fundatie/adapost, probabil gata sterilizat si vaccinat, si te bucuri de el.

| J0B0MAT a răspuns:

Eu aș alege rottweiler pentru pază, dar e ok și un ciobănesc. Celelalte rase nu știu dacă sunt foarte bune pentru pază.Ar mai fi pitbulii, cane corso buni.

| MistarGoGu a răspuns:

Daca nu faci dresaj pentru REFUZ de hrana degeaba ii aduci acolo! Le arunca 2 copane otrăvite, si au terminat cu ei in20 minute apoi isi fac " treaba " in liniste! Sa mănânce de la maxim 2 persoane! Poti sa ai 15 câini Daca sar de nebuni la o bucata de carne ce ai facut?

| MistarGoGu a răspuns:

La casa aia stai permanent? Pune si câteva camere!