NOname
Întrebare recomandată | NOname a întrebat:

Când vă referiţi la plante, folosiţi "ce" sau "cine"?
- Cine e această aglomeraţie frumoasă de frunze şi flori? (un copac de magnolie)
sau
- Ce ai cules din grădină? (fructe)
De ce? De ce "ce" şi nu "cine"?
Când un om se află într-o stare Vegetativă permanentă, i se spune cum? Legumă. Şi i se deconectează aparatele în mod legal, la alegere, de ce? Pentru că ceea, ce îl făcea cineva, a murit, pentru că nu mai simte, nu mai gândeşte, nu mai are nicio şansă de a se recupera şi de a redeveni cineva (deşi pe moment încă e în viaţă).
Când arde o clădire, salvăm pe cine? Pe oameni şi pe animalele non-umane (o reacţie firească, nu?). De ce nimeni (întreg la cap) nu-şi riscă viaţa, fugind într-o clădire în flăcări, pentru a salva o plantă (decât dacă aceasta valorează poate milioane de euro)?
Da, şi plantele au viaţă, da, şi ele merită consideraţia noastră (şi când avem de ales între a rupe o floare şi a o lăsa să crească, mai etică este a doua opţiune), însă dacă ar fi să comparăm între plante şi animale (umane şi non), bunăstarea animalelor primează de departe, pentru că ele au un sistem nervos şi deci irefutabil pot simţi intens durere şi plăcere, au creier (majoritatea) şi deci irefutabil pot fi terifiate, pot simţi dor, plictiseală, curiozitate, nervozitate, afecţiune, spaimă... Nu le desconsideraţi, vă rog, comparându-le cu plante! Nu e deloc amuzant să compari o fiinţă inocentă şi înspăimântată, care trece prin cele mai oribile chinuri cu o nucă sau o pară (fără consumul cărora pe termen lung nu aţi putea să supravieţuiţi, iar fără chinul nemeritat al acelui biet animal - da).
Animalele nu sunt plante şi nu avem niciun drept moral "să le deconectăm de la aparate".
Acesta este răspunsul meu la multe comentarii batjocoritoare din seria "dar şi plantele sunt vii", când vorbesc despre compasiunea faţă de animale.
Nu, nu e ok să ucidem animalele, doar pentru că ne e imposibil să rămânem în viaţă fără a omorî plantele.
Dacă doriţi, puteţi să mai adăugaţi ceva.

147 răspunsuri:
| ElaIliesi a răspuns:

Acestea sunt unele din putinele lucruri unde nu sunt de acord cu veganii, desconsiderarea plantelor si negarea dezavantajelor aduse de cresterea consumului de plante, precum omorarea pasarilor si a vietuitoarelor care ataca recoltele.

Atunci cand un carnivor spune ca prefera ca oamenii sa aiba ce mananca, pentru ca animalele sunt inferioare, e acelasi principiu ca atunci cand un vegan spune ca plantele sunt inferioare. Trebuie sa ne extindem compasiunea la tot ce ineamna viata. Daca acum oamenii nu salveaza plantele din foc asta nu inseamna ca viata lor e mai putin importanta, ci ca asa cum sunt multi oameni pentru care viata animalelor nu inseamna nimic, intelegerea lor e limitata.

Cred ca veganii ar trebui sa fie constienti ca si ei fac rau chiar daca mult mai putin mancand doar plante, si sa nu mai ascunda asta, ci sa cautam sa mergem tot inainte, pana gasim o modalitate ca existenta oamenilor sa nu mai afecteze deloc natura, atat animalele cat si plantele.

Tot respectul pentru vegani, si eu ma straduiesc zilnic sa evit consumul de carne si produse de la animale si stiu cat e de greu, dar cu scuzele de rigoare, negarea vietii plantelor, comparatiile acestea cu animalele, sunt cam... ipocrite. Exact ce nu suporta la carnivori, care nu constientizeza importanta vietii animalelor, fix asta fac si ei plantelor. Nu conteaza ca o viata e mai inferioara, e viata si trebuie respectata.

| Maier_Petre_1996 a răspuns:

Nu te mai droga!

| HikariAi a răspuns:

Eu te inteleg! E ideea ta si sunt oarecum de acord cu ea. Am tot citit ce ai postat in ultimul timp, insa n-am raspuns pentru ca nu am stiut ce sa-ti spun si cand cineva se simte ofensat de ceea ce ai spus tu, ei bine eu cred ca nu ar avea "de ce". Totusi mananc carne desi nu as vrea sa fac asta, insa daca nu mananc carne nu ma satur. Dar sa stii ca m-am tot gandit la ideile tale si eu la randul meu pana sa le postezi tu, pentru ca e ceva logic sa nu fie necesar sa mancam carne ca sa traim, suna oarecum a canibalism ceea ce facem, insa daca te gandesti pe alta parte si asta e ceea ce m-a facut sa continui sa mananc carne, e in felul urmator: sunt animale carnivore si animale ierbivore, noi suntem oameni, in concluzie gandim si avem aceasta optiune la alegere. In plus din cate am citit nu e ceva anormal si nesanatos pentru organism atat timp cat animalele pe care le mananci au dus un trai sanatos. Sper sa imi intelegi ideea si sa nu te superi prea mult pe mine pentru ca mananc carne.
p.s. cand spun "carne", ma gandesc la peste xD

NOname
| NOname explică (pentru ElaIliesi):

Nu ştiu ce te-a făcut să crezi că nu respect viaţa în general, când am afirmat şi aici, şi în alte locuri exact contrariul. Am milă şi pentru plante, nu se pune problema. Şi, desigur, ideal ar fi să putem să nu luăm viaţa nimănui (nici animalelor, nici plantelor), însă, din nefericire, suntem limitaţi de natură şi acest lucru ne e imposibil. Am spus, şi nu o dată, că şi veganii lasă o amprentă negativă, însă mult, mult mai mică şi nu în mod voit, ci din imposibilitate de a proceda altfel.

Dar apreciez că măcar încerci să faci alegeri mai puţin dăunătoare pentru ceilalţi...deşi tu spui că e greu, mie însă nu mi-a fost greu deloc; mult mai greu mi-ar fi să ştiu că am torturat şi am ucis pe cineva nevinovat în mod conştient, când aveam de ales.

| Drimmero a răspuns:

Trebuie si noi sa supravietuim cumva, doar nu ne hranim cu aer si cu apa, nu am avea zile multe asa.
Sper ca alimentele sa nu mai aiba legatura cu animalele,, sa fie cumva carnea creata incat sa nu ne imbolnaveasca pe noi, dar nici sa mai fie animalele nevoite sa fie chinuite, sa fim sinceri... ceea ce patesc chiar transare 'legala'.

NOname
| NOname explică (pentru HikariAi):

"In plus din cate am citit nu e ceva anormal si nesanatos pentru organism atat timp cat animalele pe care le mananci au dus un trai sanatos."

Ai citit din surse proaste. E nesănătos atât pentru oameni (colesterolul rău, ateroscleroză, cancer, diabet, infarct, supraponderabilitate - sunt doar câteva exemple de efecte secundare ale consumului de produse de origine animală), cât şi pentru animale (cât de sănătos poate fi pentru un animal să fie chinuit o viaţă întreagă în N-şpe mii de feluri şi ucis după?)

"Sper sa imi intelegi ideea si sa nu te superi prea mult pe mine pentru ca mananc carne."

Mă supără mai mult faptul că încerci să-ţi cauţi scuze.
Nu, ele nu sunt!
Problema e la tine, nu la orice altceva în jur, de care ai încerca să te agăţi. Dacă tot faci rău în mod voit şi conştient, măcar fii sincer în legătură cu asta, nu arăta cu degetul spre altă parte!
Oricum, eşti mult mai ok, decât nişte mulţi unii, cu care am discutat până acum. Ai potenţial. happy

NOname
| NOname explică (pentru Drimmero):

Cea mai puţin crudă/violentă variantă de hrană, care există momentan, este hrana exclusiv vegană (nu spun "vegetală", pentru că există unele vegetale, pentru obţinerea cărora suferă cumplit extrem de multe animale). Pastile magice din nimic, care să ne potolească foamea, să ne ţină în viaţă şi să fie şi accesibile, încă nu s-au inventat.
Vrei un hamburger, dar nu vrei să răneşti vreun animal? Foarte bine, alege hamburgerul vegetal, vegan! Este o variantă cel mai puţin nocivă.

| PersonajFictiv a răspuns:

Ca plantele, legumele nu au suflet.

| Drimmero a răspuns (pentru NOname):

Am cautat de curiozitate sa vad cum ar arata acest hamburger vegetal, chiar nu arata rau, poate o sa incerc si asa ceva cand voi avea ocazia, eu degust mancarea altora, ma pricep de minune la asta.
Nu cred ca s-ar inventa asa ceva,, draga, deoarece corpul uman e invatat inca de mic sa primeasca mancare, o pastila iti da corpul peste cap, mai ales ficatul care e la fel de important ca inima, cel putin pentru mine.
Sincer sa fiu,, chiar nu-i rau sa traiesti pe mazare, fasole, cartofi natur deloc, dar sa fie gatite cum trebuie,, nu asa sa ma amageasca.

NOname
| NOname explică (pentru Drimmero):

Foarte bine, dacă nu-i rău, dă-i bătaie! big grin

| Drimmero a răspuns (pentru NOname):

Cu o salata cu de toate langa,, daca am in fata un bol cu salata, dar plin... e gata in timp record, dar fac figuri la mancare, nu mananc chiar orice, trebuie sa-mi placa vizual, la miros cat si la gust ca sa fiu 100% de acord si sa ma inteleg cu farfuria.
P.S astept sa vina vara sa infulec niste pepeni, iar mi-am facut pofta.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand te referi la plante folosesti "ce". Nu cred ca e nevoie de explicatii filozofice pentru a intelege asta. Depinde cum definesti fiinta, dupa unii si mucii din nas e()sunt o fiinta.

| Darkmagic a răspuns:

Clar!
Sub pontificatul lui NOname "Papa Bun", papa bun = iarba, asta e stabilit.
Am scris "ficatul"?
Mi-a luat Dumnezeu mintile... poate pentru ca nu am reusit sa inteleg "cine" sau "ce" recomanda o "intrebare" care nu e intrebare, sau cum dracu ii tinem in viata pe aia din "Tinutul blanurilor" fara cărnică, doar cu leustean.
"Eronat", "ERONAT", "Nefo", "Prost", "Bou"!
Gata! Am inteles. big grin
Vreau si eu sa traiesc 223 de ani si sa recomand "Noua Religie" pe TPU.
Si acu', rugaciunea:
"Doamne, as vrea ca toti sa traiasca palizi si fericiti, cu laptuci si ciubotica cucului, leul sa fie frate cu gazela si pisicile Papesei NOname sa crape-n ele patrunjel!"
Inchei (din nou), cu urarea profund umanista:
Paste Fericit!

Daca doriti, puteti sa nu mai adaugati nimic. big grin

NOname
| NOname explică (pentru Darkmagic):

Dark eşti, magic eşti, doar minte de-ai mai avea...

| FaraNume1245 a răspuns:

Folosim "ce", pentru ca suntem (majoritatea) oameni culti, care facem diferenta dintre "ce" si "cine".
In legatura cu ideea ca "vegetarienii au cu x mai putine riscuri", asta se datoreaza faptului ca vegetarienii sunt mult mai atenti la ce mananca si pentru ca, in general, se fac comparatii gresite. Oamenii care sustin acea idee nu compara un mancator de carne perfect sanatos, cu un vegetarian perfect sanatos, ci un mancator de carne obez sau supraponderal, care are deja vreo 3 boli, cu un vegetarian sanatos si se trage linia.
Totusi, nu cred ca am folosi mai putin teren pentru cultivarea plantelor pentru noi decat folosim pentru cultivarea plantelor pentru animale. Gandeste-te de cate ori mananca un om mai mult decat un pui de gaina.
Despre carne, nu poti spune ca e daunatoare organismului uman, si iti poti da seama de asta foarte usor. Voi sustineti ca veganii traiesc mai mult si alte prostii nefondate. Ce spui de oamenii din Monaco, care au o dieta mediteraneana? De oamenii din Japonia, care mananca in special legume, orez si peste? De oamenii din Italia, care mananca in special paste fainoase, carne si branza? Acestea sunt printre cele mai longevive popoare din lume, in caz ca intrebi.
In final, nu exista colesterol "rau". Faci o confuzie mare si ti-am mai explicat o data. Colesteroul e BUN, dar nu in supradoze, la fel ca orice altceva.

NOname
| NOname explică (pentru FaraNume1245):

"Oamenii care sustin acea idee nu compara un mancator de carne perfect sanatos, cu un vegetarian perfect sanatos, ci un mancator de carne obez sau supraponderal, care are deja vreo 3 boli, cu un vegetarian sanatos si se trage linia."

Nu, oamenii ăia compară statisticile, nu cazurile singulare, de orice fel ar fi ele.

Eşti obositor de repetitiv în prostiile, pe care le susţii. Nu mai reiau contraargumentarea, că oricum eşti surd şi orb la ea.

| FaraNume1245 a răspuns (pentru NOname):

"Nu, oamenii aia compară statisticile, nu cazuri singulare, de orice fel ar fi ele." - revenim la faptul ca veganii sunt mult mai atenti la ce mananca decat astia care mancam carne. Totusi, eu sunt perfect sanatos, nu am nici o boala, sangele e perfect sanatos. Cel putin, asa au spus analizele reale.

"Eşti obositor de repetitiv în prostiile, pe care le susţii. Nu mai reiau contraargumentarea, că oricum eşti surd şi orb la ea." - sunt intrebari noi, nu te-am mai intrebat acele lucruri pana acum, deci ai putea raspunde, daca tot ai pus o "intrebare". Nu face un lucru pe jumatate, adica nu-mi raspunde doar la anumite puncte.

| Darkmagic a răspuns (pentru NOname):

Imi cer iertare ca nu am umor, e de la ciosvấrte.
Normal ca mintea, s-a dus dracu si aia...
Cand gasesti o solutie la intrebarea mea, iti dau Alaska, sa-i indrepti si pe paganii aia pe caile sparanghelului.
Pana atunci, iti dau "folositor" si "amuzant"...pentru ca pot.
Tu, nu. big grin

| FastAndFurious a răspuns:

In locul discutiilor sterile legate de dragostea pentru animale, de ce nu faci ceva concret?
Teoria e ok, dar sunt atatea care au nevoie de ajutor.
Mobilizeaza-ti resursele si timpul!

NOname
| NOname explică (pentru FastAndFurious):

Ce te face să crezi că nu fac?
Simplul fapt că nu particip la holocaustul animalelor şi încerc să-i fac şi pe alţii să se gândească la consecinţele alegerilor sale, demonstrează că fac. Asta doar din ce e vizibil şi fără să fii "Mama Omidă", care te dai a fi.

| FastAndFurious a răspuns (pentru NOname):

Cunosc destui care se implica si prefera sa mobilizeze cunoscutii si necunoscutii alaturi de ei. Chiar nu au timp sa posteze chestii de 2 lei pe site-uri si sa evalueze o zi intreaga raspunsurile altora. Ziceam si eu.

NOname
| NOname explică (pentru FastAndFurious):

În mod evident, nu mă cunoşti pe mine.

| FastAndFurious a răspuns (pentru NOname):

In mod evident, am dreptate big grin.

| syd2 a răspuns:

Stii care-i problema? Oricum nimanui nu-i pasa.

NOname
| NOname explică (pentru syd2):

Mie şi milioanelor ca mine ne pasă, deci te înşeli cu al tău "nimănui".

| Idioglossia a răspuns:

Sunt pozitiv surprinsă să aflu că nu sunt singura care s-a gândit la această idee. Referitor la plante, găsisem și eu un studiu care cercetase emoționalitatea la plante prin înregistrarea unor unde sau ceva asemănător. Ce-i drept, ar fi fost bine dacă omul s-ar fi putut detașa de necesitatea de a consuma plante și animale, deși pe moment rămâne doar o aspirație. Dar pe lângă asta, vorbele tale m-au făcut să mă gândesc la altceva.Fiindcă toate ființele de pe planeta asta au viață și implicit emoționalitate (probabil) atunci noi, oamenii suntem un fel de ucigași detașați emoțional de faptele noastre și de aici ai putea dezvolta o întreagă idee legată de moralitate. Nu știu... poate pur și simplu suntem simple verigi ale lanțului trofic și atât. E trist totuși că omul, deși se vede superior, este legat de trebuințele astea primare. Dar, poate viitorul va aduce o altă opțiune.

NOname
| NOname explică (pentru Idioglossia):

Da, e tragic, că suntem nevoiţi să ucidem, pentru a supravieţui, însă e îmbucurător că putem să nu ucidem măcar animalele, care practic şi suferă cel mai mult.

Iar consideraţie pentru plante o am demult şi, recunosc, nu mi-e chiar tot-una când tai sau mănânc salata, când rup o frunză...

http://www.tpu.ro/......-si-liber/

Budiştii la capitolul ăsta sunt cei mai înţelepţi. Mănâncă doar plantele sortite morţii deja, cum ar fi fructele căzute din copaci. Dar parcă e deja prea mult să ceri un aşa nivel de empatie de la europenii noştri, mulţi dintre care nici cu un miel, ce urlă în chinuri, nu pot empatiza.

Răspuns utilizator avertizat