| octa2021 a întrebat:

Care este limba oficiala in Elvetia? ca am vazut pe wikipedia ca sunt mai multe limbi vorbite(germana,franceza, italiana).
Care dintre limbi este cea mai folisita.

4 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Germana e folosita la tv, dar e o germana rararita rau de tot

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Toate (si retroromana) sunt considerate limbi oficiale.
Dar germana e cea mai folosită.

| Drimmero a răspuns:

Germana pare sa fie cea mai folosita, dar depinde si de pozitionarea oraselor de tarile respective, in anumite zone se vorbeste italiana, in altele franceza si in altele germana, dar tot germana cred si sper ca este limba lor oficiala!

| darrio2007 a răspuns:

In ordinea folosirii :germana, franceza, italiana, retroromana.