| Thecurious a întrebat:

Care este originea Iepurașului de Paște?
De unde a luat naștere această poveste cu Iepurasul care aduce cadouri?

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Marketing

| wpetterssone a răspuns:

The Encyclopedia of Religion spune despre ouăle şi despre iepuraşul de Paşte: „Oul simbolizează o nouă viaţă, care învinge aparenta moarte (duritate) a cojii oului". Aceeaşi lucrare explică: „Iepurele era considerat o creatură foarte fertilă şi, prin urmare, simboliza venirea primăverii".
Iepurele este un simbol al fertilității „preluat din ritualurile antice și din simbolismul festivalurilor păgâne ale primăverii care se țineau în Europa și în Orientul Mijlociu" (Encyclopædia Britannica).

| RainmakerX a răspuns:

Toate cele de mai sus + un iepuras este mai dragut decat o gaina laughing

| Dandinelle a răspuns:

Este o sarbatoare pagana, de la sanscriti incoace, iepurele si oul simbolizeaza primavara. Deoarece pastele catolic este sarbatorit mereu la o luna dupa echinoxul de primavara (sau ceva de genu) el este prezentat de iepure prin fertilitate, oua etc.
Partea cu vopsitul oualelor si ca iepurasii acum sunt de ciocolata.o stim cu totii.