| anonim_4396 a întrebat:

Cati ani trebuie sa ai ca sa poti da de permis de motocicleta? Eu stiu ca de la 16. am 16 ani. deci astept raspunsuri. Dau fundita.

17 răspunsuri:
| miauu a răspuns:

Pentru motor din cate stiu eu de la 18

| rmx05 a răspuns:

La 16 ani poti face doar un curs de legislatie dupa care primesti un permis A1 cu care poti conduce motoscutere in nici un caz motocicleta. Trebuie sa ai 18 ani pentru ca sa poti sa faci scoala si sa dai examen pentru categoria A (motociclete)

| Malvina24 a răspuns:

Trebuie sa ai 18 ani!

| Rocsy a răspuns:

Cred ca de la 16 ani

| Farcas a răspuns:

La 16 ani doar pentru motoscutere, abia la 18 pentru motocicleta.

| Farcas a răspuns:

Bicicleta nu`ti place?laughing)

| tango a răspuns:

Cum sa nu imi placa bicicleta tot ce are 2 roti imi place.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu asculta pi nimeni du-te si da la permis se poate sa inveti la 16 ani

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De la 16 dai de a 1 adica toate motoarele de 125cmc asa am eu

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ba esti destept ca asa stiu si eu ca de la 16 ani

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da merge un var de al meu a dat asa si i-a dat doar o dovada de condus si la 18 ani ai da permisu deci poti sa dai si iti permisu la 18 pina atunci conduci cu o dovada asculta la mine si nu te lua dupa altii

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Normal de la 16 ani dar sunt acum niste cacaturi care cica de la 18 si eu am tot 16 si am motor de 1000cc cam greu de condus nu am fost oprit si n-am carnet... vreau sa dau dar in constanta are de motoare si in brasov pe care le stiu eu probabil sunt mult mai multe

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Poti da de carnet la 16 ani dar numai pentru motociclete pana in 150 la ora

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Poti sa dai si de la 16 ani da poti sa conduci motor de 125 cm poti da si la 18 ani si poti conduce ce tine de la 600 cm in sus

| Miticosu_Ana_1992 a răspuns:

Eu stiam ca la 14 cand ai buletin poti sa dai de scuter dar de motoare nu stiu

| Toni_Tony_2001 a răspuns:

În noua reglementare:

Vârsta minimă pentru obţinerea permisului de conducere este de:

a) 16 ani împliniţi, pentru categoriile de vehicule AM, A1 şi B1;
b) 18 ani împliniţi, pentru categoriile de vehicule A2, B, BE, C1, C1E şi Tr; -;
c) 20 de ani împliniţi, dacă persoana are o experienţă de cel puţin 2 ani de conducere a motocicletelor din categoria A2, sau 24 de ani împliniţi, pentru motocicletele din categoria A;
d) 21 de ani pentru categoriile de vehicule C, CE, D1 şi D1E, precum şi pentru triciclurile cu motor din categoria A;
e) 24 de ani pentru categoriile de vehicule D, DE, Tb şi Tv."

| Marginean_Nicolas_1997 a răspuns:

La 16 ani poti sa dai de A1 care iti permite sa conduci doar motociclete de 50cc-125cc iar de la 18ani poti da de A2 care iti permite sa conduci 600cc si mai sus