| CreepyDarkness a întrebat:

De la cati ani poti sa ai permis de sofer? Da pe motocicleta de 990cc si mai mare.

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform legislatiei rutiere varsta minima este in functie de categorie. Pentru autoturisme ai nevoie de categoria B si varsta minima de 18 ani iar pentru motociclete mari de categoria A si varsta minima de 24 ani sau de 20 de ani daca ai experienta de 2 ani in categoria A2, citez:
"(4) Vârsta minimă pentru obţinerea permisului de conducere este de:
a) 16 ani împliniţi, pentru categoriile de vehicule AM, A1 şi B1;
b) 18 ani împliniţi, pentru categoriile de vehicule A2, B, BE, C1, C1E şi Tr;
c)20 de ani împliniţi, dacă persoana are o experienţă de cel puţin 2 ani de conducere a motocicletelor din categoria A2, sau 24 de ani împliniţi, pentru motocicletele din categoria A;"

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pentru o motocileta cu motor atat de mare abia la 24 ani, pentru autoturisme la 18

| KateMiddleton a răspuns:

Poti sa inveti la 16 ani dar iti iei permisul la 18.

Răspuns utilizator avertizat
| emy100 a răspuns:

Pentru motor din ce stiu eu iti poti lua permisul de la 16 ani iar pentru masina la 18 ani.

| DonTCaRe a răspuns:

Permis poti sa-l iei la 18 ani, iar pe motocicleta de la 15-16 ani

| lazaroiu2002 a răspuns:

In alte tari ai permis de conducere de la 16 ani dar in Romania dela 18 iar daca vrei sa ai permis de conducere pentru un motor asa de puternic trebuie sa peste 19 ani sper cate am ajutat!