| Sonia822 a întrebat:

Cati copii se nasc in medie, pe zi, in Romania? Daca are cineva o statistica (chiar si intr-un oras, sau pe o luna, sa pot sa calculez o medie)

Răspuns Câştigător
| gemeni6226 a răspuns:

Exista un site populatie. population city unde este prezentata situatie la zi.In acest moment in care scriu aceste rinduri in Romania astazi s-au nascut 170 de copii si au murit 360 de oameni ceea ce inseamna un minus de 190 de persoane in aceats zi.Anul acesta avem un deficit de minus 98627 persoane, in momentul prezent suntem 18 789 909 persoane.In descrestere continua.Dar pe glob nu se inregistreaza descrestere dimpotriva din secunda in secunda suntem mai multi.Cand scriu aceste rinduri suntem 77820580650.

3 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Mai putini decat mor, la rata ma refer.

| Sonia822 explică (pentru gemeni6226):

Dar oare cine ii baga in aplicatie? E unul care afla cati decedati sunt si la sf zilei ii baga acolo? laughing Mi se pare ca au murit putini. Am un coleg care si-a deschis firma de pompe funebre, pentru ca e f profitabil. Mi-a spus ca in orasele mari mor zilnic cel putin 35 persoane. Zilnic. Nu-mi iese la numaratoare happy

| gemeni6226 a răspuns (pentru Sonia822):

Asta chiar ca nu mai stiu.Dar sunt date la ora 11 sau 12 la care ti am zis la sfarsitul zilei sunt peste 600 deci ceea ce ti am scris sunt la ora la care ti am scris nu la sfarsitul zilei scrie acolo ca se actualizeaza la fiecare nu stiu cita secunda.Ma gandesc ca spitalul fiecarei localitati este conectat la un computer central cand se inregistraza o nastere sau o moarte se modfica datele.