| Maariiaa a întrebat:

Ce carte interesantă îmi recomandați să citesc? Aștept cât mai multe sugestii. Nu vreau să citesc de pe internet, prefer să cumpăr ceva de la o librărie. Aș vrea să știu ce este interesant pentru mine, în clasa a 8-a și pentru verișoara mea de clasa a 5-a.
Vă mulțumesc!
Aștept răspunsuri care sper să îmi fie de folos.
Primiți fundiță și voturi.

Răspuns Câştigător
| Danutza27 a răspuns:

Te duci cu 20 lei la tarabe unde se vind carti cu 1 leu si ai de unde alege Slava Domnului, daca nu stii ce sa alegi iei pe tatal tau cu tine, ma bucur pentru tine ca vrei sa citesti si nu aplici "cititul dauneaza grav sanatatii "poti vorbi cu profa de romana si ea te va ghida incearca sa te orientezi spre literatura clasica nu este de lepadat nici cea rusa. Poezii recomand ce prinzi de A Paunescu in special "iubiti-va pe tunuri "Ma bucur pentru tine ca ai aceste preocupari fericiti parintii tai.Nu cumpara zarzavaturi de carti chestii cu vampiri si alte prostii cind vei fi mare in cercul de prieteni o sa bagi capul in pamint.

7 răspunsuri:
| Danutza27 a răspuns:

Am uitat sa nu te dai in laturi sa cumperi carti de arta in special carti de pictura (albume Picasso,Poussin etc), le gasesti la pret de nimic si acolo chiar ai ce invata, evolutia picturii de la cea rupestra pina la,,, nu o am la indemina. acum un an am luat cu 10 lei 0, 5 m de carti(puse una peste alta masurate cu ruleta) dar stiu ce sa aleg

| DarQueen a răspuns:

Pentru tine: Twilight Saga - Stephenie Meyer
Pentru ea:
Harry Potter - J.K. Rowling

| maryana5 a răspuns:

Marile Sperante de Charles Dickens - Roman de dragoste pentru tine si Fiul Lupului de Jack London pentru micuta verisoara happy

Doua carti care iti dezvolta intr-adevar imaginatia si pe care le-as reciti oricand.winking

| klaws007 a răspuns:

Enigma otiliei, crede`ma daca stii sa intelegi bine, o sa iti placa.

| ilinca47 a răspuns:

Hey,probabil ai vazut "populare" gen twilight deci nu prea ai chef sa mai si citesti daca deja sti povestea. daca e asa iti "Recomand" niste carti care le-am citit nu pot sa-ti zic una cea mai buna pentru ca mi-au placut la fel de mult deci alegi singura din cele care mi-au parut cele mai ok.
-"LA RASCRUCE DE VANTURI" a fost foaarte interesanta din care ai de invatat chestii despre viata si chiar mi-a placut.o alta carte interesanta e "Singur pe lume" are un happy end iubesc cartea aceea as citi-o inca odata si inca odata. si ce-a de-a 3. a carte e "laleaua neagra" la inceput mi s-aa parut seaca deoarece e vorba de anul 1600[si cevabig grin] deci despre voievozi etc dar asta in primele pagini, in urmatoarele e tot mai interesanta si de asemenea are happy end:X are suspans are tot ce-i trebuie sper ca te-am ajutathappy

| andrei98a a răspuns:

''La rascruce de vanturi'' pentru tine si ''Poveste fara sfarsit'' de Michael Ende si pentru verisoara ta si pentru tine.

| Pulseczar a răspuns:

Henri Brunel - Cele mai frumoase povestiri Zen.
E potrivită pentru orice vârstă.