| KoroSensei a întrebat:

Ce este Inteligenta?
Ce este Inteligenta pentr voi?
Cum vedeti voi Inteligenta?
Cum deosebiti inteligenta de alti facotri?
Cate tipuri de inteligenta exista?
Cum atribuim inteligenta?
Cum arata inteligenta?
Ce este constiinta(proprie)?
Ce este liberul albitru?
Cum se manifesta gandirea in contextul imagintiei?

4 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

La ora asta sunt foarte somnoros, pentru mine inteligenta este ceva relativ care nu consider ca tine de iq,consider ca exista mai multe tipuri de inteligenta
creativitate, imaginatie,memorie buna, a invata rapid lucruri complexe, a avea o minte deschisa spre ratiune dar consider ca si inteligenta emotionala este importanta
socializarea, abilitati empatice, de a sti sa conversezi, de a sti sa manipulezi pe alti in favoarea ta
Ce este constiinta(proprie)?
buna intrebare, parerea mea ia nastere datorita interactiuni dintre neuroni
Ce este liberul albitru?
o iluzie, gen mie acum imi este somn, rational pot reprima asta dar sa reprim de la bun inceput asta nu pot, 95% din deciziile care le luam sunt emotionale, de asta gresim i gresim mult ne comportam prostesc vb de oamenii inteligenti cu facultate care dau banii la mama omida sau cred in tampenii
Cum se manifesta gandirea in contextul imagintiei?
imaginatia este determinata de centrul memoriei, asta sa descoperit, ca acel centru din creier e activ cand ne imaginam ceva, sectorul memoriei
Cum arata inteligenta?
interactiunea dintre un neuron cu altul
Cum atribuim inteligenta?
prin teste de iq sau prin ceea ce il deosebeste de alti, un copil daca stie 10 limbi la varsta de 3 ani ne cam dam seama ca e inteligent sau darwin care ti-a imaginat evolutia vieti

| Bacemi a răspuns:

Inteligența este proactivitate. Faci ce poți cu ce știi, iar când ai mai mult faci mai bine. Înseamnă să dai tot ce poți în orice faci. Să știi că ai făcut tot ce a depins de tine.
Pentru mine inteligența este înțelepciune. Adică să știi că doar jumătate din ce auzi e adevărul și să mai știi și care jumătate.
O văd ca pe o lipsă. E important să știi la ce să renunți. Ceva trebuie să moară ca altceva să se nască.
Există inteligența verbală (vocabular dezvoltat, limbi străine), logică (chestii fixe, rigide, disciplina), muzicală, cea spațială (orientare), cinetică (reflexe), intepersonală (EQ), inteligența intrapersonală (autoanaliză), naturistă (comuniune cu natura și celelalte ființe) și inteligența spirituală (detașarea de lumea fizică, creativitatea, jocul)
Inteligența înseamnă pasiune, naturalețe într-un anumit domeniu. Totul vine de la sine, fără forțare, fără încrâncenare.
Inteligența arată a perseverență, în ciuda celor mai aprige obstacole, cele mai vitrege condiții.
Conștiința este dumnezeirea din noi. Este varianta noastră cea mai bună. Este o decizie de înainte luată, o experiență fără consecințe practice.
Liberul arbitru este singura cale prin care poți iubi viața și implicit pe tine. Iubirea nu poate exista decât în prezența libertății, a lipsei oricăror constrângeri.
Imaginația pune în balanță toate adevărurile și se bucură de mângâierea tuturor în mod egal. Gândirea este procesul rigid prin care sunt stabilite dogmele, nevoia unui adevăr absolut. Așa cum te duci la un orfelinat sau adăpost de animale și alegi să salvezi doar un suflet, fiind foarte bucuros de fapta bună pe care ai făcut-o. Sau altfel spus bucuria faptului că ai dat cuiva de mâncare azi, dar nu ai făcut nimic pentru a face ca oamenii să nu mai ajungă în starea în care trebuie să cerșească. Gândul tratează simptomele, iar imaginația îmbrățișează cauzele.

| Speed99 a răspuns:

Inteligenta? Ce-i aia, si de unde o pot descarca?