| despicreta a întrebat:

Ce este liberul albitru, din punctul vostru de vedere?

7 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Este foarte mult de discutat legat de această problemă ( free will ).
Discuţia implică : teologia, filosofia, etica, neuroştiinţa, etc. şi pleacă de la existenţa sau iluzia existenţei liberului arbitru.
În esenţă ar fi vorba despre capacitatea unui individ de a acționa într-un anumit mod sau altul, fără a fi pe deplin constrâns de alți factori în alegerea sa. Cu alte cuvinte, presupunând că aceleași condiții s-ar repeta, până în cel mai mic detaliu, individul respectiv ar fi capabil să facă o altă alegere dacă este dotat cu liber arbitru.

| Azre a răspuns:

Libertatea de a alege între bine și rău

| WhiteLife a răspuns:

Din punctul meu de vedere, liberul arbitru este posibilitatea pe care o am de a alege ceea ce vreau sa fac, sa cred, sa actionez.

O zi frumoasa!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E ca si cum ai intreba "ce este un cub din punctul vostru de vedere?". Liberul arbitru nu prea lasa loc de interpretari.

| Ghinea_Alin_1998 a răspuns:

La aceasta intrebare cred ca fiecare are propriul raspuns.Este libertatea ta de a alege ceva.

| DarkGhost a răspuns:

Liberul albitru este dreptul de alege

| Velea_Arabela_1984 a răspuns:

Din punctul meu de vedere este libertatea de a gandi ce vreau si de a face ce vrea, totul in limita bunului simt.