| lifeistough a întrebat:

Ce semnificatie are acronimul S. O. S?

Răspuns Câştigător
| RooN a răspuns:

OS este descrierea frecvent utilizat pentru semnalul internaţionale codul Morse primejdie (· · · - - - · · ·). Acest semnal de primejdie a fost adoptat pentru prima dată de către guvernul german în regulamentele de radio eficiente April 1, 1905, şi a devenit standardul în întreaga lume sub cea de a doua radiotelegrafic Convenţia internaţională, care a fost semnat la 3 noiembrie 1906 şi a intrat în vigoare la 1 iulie, 1908. SOS a rămas semnalul radio maritime, de primejdie până în 1999, când a fost înlocuit de către Organizaţia Maritimă mondial de salvare de siguranţă Sistem. [1] SOS este încă recunoscut ca un semnal de primejdie vizual.
De la început, semnalul de primejdie SOS a constat de fapt dintr-o secvenţă continuă a three-dits/three-dahs/three-dits, toate scurgerile împreună, fără spaţiere scrisoare. În internaţional alfabetul Morse, trei dits forma litera S, şi trei dahs face O scrisoare, astfel încât "SOS" a devenit un mod uşor de ţinut minte ordinea corectă a dits şi dahs. În terminologia modernă, SOS este un Morse "semnal de procedură" sau "prosign", şi modul în care formală pentru a scrie, este un bar de mai sus, cu litere, de exemplu, SOS.
Pe de utilizare populare, SOS a devenit asociat cu expresii cum ar fi "a salva nava noastră" sau "a salva sufletele noastre". Acestea au fost o dezvoltare mai târziu, cel mai probabil folosite pentru a ajuta amintesc corect literele (a backronym). În ceea ce este un semnal SOS prosign, scrisorile sale respective nu au nici sensul inerente în sine, a fost aleasă datorită pur şi simplu să fie uşor de ţinut minte.

11 răspunsuri:
| dof21 a răspuns:

Save Our Souls (Salvati sufletele noastre, traducere mot-a-mot sau salvati-ne viata).

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Save Our Souls!= Salvati sufletele noastre!

| Dan a răspuns:

Semnificatia de salvare pentru cei care au nevoie de ajutor.

| kytyna a răspuns:

S. o. s-sugi o soseta laughing

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Salvati sufletele noastre.

| Ea12345 a răspuns:

Este un cod(mesaj) dat prin diverse metode in caz de pericol iminent.

In traducere ar insemna:salvati sufletele noastre.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Save Our Selflaughing

| dyanna_7195 a răspuns:

Sos sti u ketchap.laughing

da de la Tomi laughing)

glumeam tongue

| medex3 a răspuns:

S. O. S este un semnal de "salvare" care in traducere inseamna"Salvati sufletele noastre"Da'le naibi. oricum sunt deja moartelaughing

| dyddyyyx18 a răspuns:

Save our souls

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti fraier