| IngerAlb a întrebat:

Cum este influentata de temperatura miscarea moleculor? Dar difuzia? Funditaa.sad

1 răspuns:
| aladinbeci a răspuns:

In ceea ce priveste intrebarea ta, se poate afirma ca temperatura unui gaz ideal reprezinta o masura a intensitatii miscarii termice a moleculelor din care este format respectivul gaz.

Energia cinetica medie a unei molecule in miscare de translatie, notata cu epsilon indice t de la translatie, este data de relatia(cu semnul "*" notez inmultirea):
epsilon indice t = 3*k*T/2, unde
T - temperatura in grade Kelvin, iar k - constanta lui Boltzmann( k = 1, 38054*10 la puterea minus 23 J/K).
Deci se observa ca daca temperatura creste, miscarea moleculelor se intensifica(energia lor cinetica sporeste).
Si difuzia moleculelor este intensificata daca temperatura lor creste, datorita cresterii energiei lor cinetice, deci a mobilitatii lor.
Difuzia este guvernata de legile lui Fick.

Asta este parerea mea. Sper ca te-am putut ajuta. Bafta!