| Powpow a întrebat:

Difuzia luminii e acelasi lucru cu dispersia luminii? Multumesc.

Răspuns Câştigător
| Raduuuuu a răspuns:

Difuzia (împrăştierea) luminii este fenomenul datorită căruia rezele de lumină care sunt invizibile într-un mediu transparent, devin vizibile dacă în mediu se află impurităţi microscopice (praf, fum, suspensii).

Dispersia luminii este fenomenul de descompunere prin refracție a luminii albe în fascicule de lumină colorate diferit.

Asa ca raspunsul este nu.

2 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Citeste punctele 5.5 şi 5, 6 din linkul de mai jos:
http://www.scritube.com/medicina/OPTICA-ONDULATORIE15111149.php

| Marrriaaa a răspuns:

Nu! Difuzia este fenomenul de imprastiere a prticulelor unei substante in particulele altei substante. Dispersia este cu totul altceva este de la optica. Dispersia luminii este fenomenul de descompunere prin refracţie a luminii albe în fascicule de lumină colorate diferit. happy
Sper ca ti'am fost de ajutor! Fundita!:*