| nebunatica2967 a întrebat:

Cum identifici felul propozitiilor intr-o fraza?

funda:X

RASPUNS URGENT

2 răspunsuri:
| DarkWerewolf13 a răspuns:

Propozitia simpla e aceea cu un S si P.fraza are pe langa acestea si un atribut si/sau complement

| LanaDelRayFan a răspuns:

Pai...Fraza este o comunicare formata cu ajutorul a 2 sau mai multe predicate.Ca sa afli felul propozitiilor in fraza, exista 2 pasi:
1.desparti fraza in propozitii
ex:Lenesul mai mult alearga, scumpul mai mult pagubeste.
Lenesul mai mult alearga este prima propozitie, iar scumpul mai mult pagubeste este a doua propozitie.

Si 2:Apoi scrii la fiecare ce fel de propozitie estetongueropozitie principala sau secundara(subordonata).
Prima propozitie pe care ti-am dat-o la exemplu este propozitie principala, iar a doua este tot principala.