| anonim_4396 a întrebat:

Funda daca la baremul de corectare rezolvarea voastra e corecta!
Spuneti-mi, va rog, felul propozitiilor din fraza urmatoare: "Vom selecta trei texte finaliste care vor fi publicate pe site pentru a putea fi comentate de voi."

Răspuns Câştigător
| teodora24 a răspuns:

Buna! Pai ''vom selecta'' si ''vor fi publicate'' sunt predicate verbale,''care'' este element de relatie.
Prima propozitie este principala iar a doua este atributiva.
Asa am facut eu, consider ca e bine.
Mult succes la examenul la mate!:*:*:*

| Eliene a răspuns (pentru teodora24):

Exact asa am scris si eu si se pare ca e corect.
Uite baremul de corectare: http://www.hotnews.ro/......romana.htm
Succes si tie la mate.
Apropo, cat crezi ca iei la romana?

| teodora24 a răspuns (pentru Eliene):

Multumesc pentru barem!:*
Cred ca voi lua un 8 sau poate un 9. Sper sa iei si tu nota mare! Succes in continuare!

4 răspunsuri:
| Zoey112 a răspuns:

Prima este principala si a doua este atbutiva

| Zoey112 a răspuns:

Prima este principala si a doua este atributiva