| nebunatica2967 a întrebat:

Help me.sunt intra 8 si maine am examen.
nu stiu sa identific f bine felul prop intr o fraza.
adica cum va dati seama ca e ATRIBUITVA< SUBIECTIVA,...

fundoi + vot
raspuns urgent

Răspuns Câştigător
| Noname_4934 a răspuns:

Poi dupa ce ai numerotat frazele le gasesti elementele regente.De exemplu in fraza "Am vazut cadoul pe care l-ai primit.", am vazut cadoul -prima propozitie si pe care l-ai primit a doua. Elementul regent este cadoul-substantiv deci subordonata depinde de un substantiv asa ca este atributiva. Daca depinde de:
-verb copulativ e predicativa
-verb impersonal sau expresii verbale impersonale e subiectiva
-substantiv e atributiva
P.s. succes la examen, si eu il dau maine:-s

1 răspuns:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Doamne! unde naiba ai fost cand s-au predat astea?
Atributiva este introdusa prin conjunctiile care, pe care, de care, cu care etc.
Subiectiva are in fata o structura verbala impersonala si este, in majoritatea cazurilor, introdusa prin "ca", "sa". Ex: Se spune/ ca va ploua./ Sau, Trebuie/sa mergem la scoala./