| amy_1224 a întrebat:

Cum sa deduc tipurile rimei?

Răspuns Câştigător
April
| April a răspuns:

Poate ce este o tema sau poate ca nu.Fiindca se intampla sa stiu am sa-ti spun ca rima este de mai multe feluri. Daca luam drept etalon un catren -adica o strofa cu patru versuri-situatia ar fi urmatoarea:
-monorima:
a
a;
-rima imperecheata:
a
b
-rima imbratisata:
a
b
a
-rima incrucisata:
a
b
a
b
Cam astea sunt informatiile in legatura cu rimasi ai inteles, presupun, ca a reprezinta un vers iar b pe celalalt.Se mai poate adauga ca exista poezii fara rima.Numai bine.

16 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Nu trebuie sa le deduci. Sunt patru tipuri mari si late: imperecheata, incrucisata, imbratisata si monorima. Pentru fiecare exista scheme. Stii schema, citesti poezia, vezi ce fel de rima are.Simplu.

| faranume a răspuns:

Monorima: 1 cu 2 cu 3 cu 4
imperecheata:1 cu 2, 3 cu 4
incrutisata:1 cu 3, 2 cu 4
imbratisata : 1 cu 4, 2 cu 3

| Rosalie_9695 a răspuns:

Monorima toate versurile rimeaza.
Imperechiata 1 cu 2 si 3 cu 4.
Imbratisata 1 cu 4 si 2 cu 3.
Incrucisata 1 cu 3 si 2 cu 4.

| DoarOana a răspuns:

Te ajut eu.
Tipurile de rima sunt urmatoarele:
Rimă împerecheată---(1-2, 3-4, 5-6)
Rimă încrucişată---(1-3, 2-4, 5-7)
Monorimă---cand toate versurile rimeaza 1-2-3-4
Rima alba ( poezia nu are nicio rima). Sper ca te-am putut ajuta cu ceva! Daca nu ai inteles spune-mi si te mai ajut o data.
Sper sa acorzi fundita celui care o merita!
Succes! Mi-a placut intrebarea

| amy_1224 explică:

Cine imi explica cel mai bine sa inteleg castiga funda

| amy_1224 explică:

Am o intr! care e profesoara la scoala 109 de limba rom sau alceva?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Monorima aaaa imperecheata aabb imbratisata abba incrutisata abab

| Tinka_3137 a răspuns:

La monorima la poaeziile noi nu rimeaza

Iti pare bine ca ti-am fost de ajutor.Astept sa iti mai raspund si la alte intrebari

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dupa ultimele 1-2-3 litere

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A a a

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa stii ca si eu am uitat tipurile de rima, dar multumita tie am aflat...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai sa nu faci nimic

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Simplu ea se deduce dupa ultimul cuv al strofei si tipurile de rima sunt simple

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Idem april

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Unguru bulan este prof de rom la 109 poate dai de el

| amy_1224 explică (pentru anonim_4396):

La mine in scoala am numai profesoare la romana