| bzzbzz a întrebat:

Cum se conjuga la prezent verbele de grupa a 3-a in limba franceza? Ce terminatii au?

21 răspunsuri:
| AlerimxD a răspuns:

Se conjugă toate diferit. Venir se conjugă aşa ~ Viens, viens, vient, venons, venez, viennent (şi la fel devenir, revenir, tenir).
Partir ~ Pars, pars, part, partons, partez, partent (la fel dormir, mentir, repartir, sentir, sortir, aux. avoir)
Pouvoir ~ Peux, peux, peut, pouvons, pouvez, peuvent.
Voir ~ Vois, vois, voit, voyons, voyez, voient.
Savoir ~ Sais, sais, sait, savons, savez, savent.
Revevoir ~ Reçois, reçois, reçoit, recevons, recevez, reçoivent.
Vouloir ~ Veux, veux, veut, voulons, voulez, veulent.
Vendre ~ Vends, vends, vend, vendons, vendez, vendent (la fel attendre, descendre, entendre, perdre, rendre, répondre)
Prendre ~ Prends, prends, prend, prenons, prenez, prennent (la fel apprendre, comprendre, surprendre)
Boire ~ Bois, bois, boit, buvons, buvez, boivent.
Connaître ~ Connais, connais, connaît, connaissons, connaissez, connaissent (la fel disparaître, naître, reconnaître)
Mettre ~ Mets, mets, met, mettons, mettez, mettent (permettre, promettre)
Şi mai sunt, dar uită-te aici www.verb2verbe.com. Găseşti conjugările oricărui verb la toate timpurile.
Sper să te ajute. Xoxo.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Verbele de gr. a III-a sunt, majoritatea, neregulate si se conjuga diferit.
AlermixD ti-a dat cateva, dar cel mai bine le gasesti in carti cu conjugarea verbelor, la sfarsitul manualelor, mai exista si o Discheta a Verbelor care se comanda la editura Verba si e foarte buna... E destul de greu sa stii care din cele 3 seturi de terminatii se potriveste la fiecare verb.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu nu prea le stiu...big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Verbe la grupa atreia care se conjunga cu verbul etre

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Re.ir.oir

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Scr vb normal si dupa aia adaugi terminatile de la grupa a 3a

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Terminatile ai as a ons ez ont

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

S(x) s(x) t, ons, ez, ent

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

S, s, t, ons, ez, ent

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar cum se conjuga verbu rire

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gandeste ca de asta ti-a dat Dumnezue creier ca sa gandesttongue

| TSAAsA a răspuns:

S,s,t,ons,ez,ent

| Testoss a răspuns:

Din punctul meu de vedere, e cea mai nasoala grupa... Trebuie sa retii toate formele verbelor. Nu exista o regula anume.

| Robert_Roby_1979 a răspuns:

Au terminatiile je-e tu-es il/elle/on-e nous-ons vous-ez ils/elles-entwinking

| LoVeTrUe a răspuns (pentru anonim_4396):

De la verbul RIRE se inlatura RE si ramane RI. La RI adaugam terminatiile S,S, T, ONS, EZ, ENT. Funda?

| Alecsandra_Vartolomei_1993 a răspuns:

Pai de ce nu ai invatat la scoala nesimtitule...o sa ajungi un ecskrok ordinar ***

| Alecsandra_Vartolomei_1993 a răspuns:

Pai de ce nu ai invatat la scoala nesimtitule...o sa ajungi un ecskrok ordinar