| Dan a întrebat:

Cum vedeti viitorul omenirii? Prin intelepciune si unitate omenirea are sanse sa aiba un viitor mai bun, totul depinde de noi.

Răspuns Câştigător
| cristi27 a răspuns:

Ai foarte mare dreptate, sunt f multi oameni buni, dar sunt si mai multi oameni rai, ca viitorul omenirii sa fie mai bun trebuie schimbata conceptia si gandirea acelor oameni, trebuie schimbat comportamentul lor ceea ce cred eu ca e imposibil

17 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Ai dreptate, insa e necesar ca oamenii sa ajunga la concluzia asta si sa faca ceva. Si ca sa crezi ca fiecare va ajunge de la sine la ideea asta si ceva se va schimba la nivel planetar e putin nerealist.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai dreptate, doar ca nu exista vointa.

| albastrel a răspuns:

Eu nu pot sa vad viitorul...doar trecutul si prezentul stiu cum este. daca stiam ce va fi in viitor eram miliardara big grin

| emy a răspuns:

Este foarte adevarat ceea ce spui, numai ca unii oameni au impresia ca fiind rai, egoisti, indiferenti, castiga ceva. Ei nu realizeaza ca de fapt au numai si numai de pierdut. Din nefericire, in zilele noastre, conteaza doar banii si luxul. Ei bine, sunt importanti si banii, pentru ca de ei depinde existenta noastra, insa nu trebuie pusi mai presus de Dumnezeu(in primul rand), de umanitate, de bun-simt etc.Nici eu nu o duc deloc pe roze din punct de vedere financiar, dar eu nu consider ca asta e un motiv ca devin egoista, indiferenta, rea. Din contra, suferintele provocate de aceasta criza mondiala ar trebui sa ne uneasca. Spun asta, pentru ca masonii(cei care au provocat criza, si altii)), asta isi doresc:ca oamenii sa-si piarda credinta in Dumnezeu, sa se dezumanizeze.Pentru mai multe informatii despre ei, accesati cu incredere pagina:http://despremasonerie.go.ro/,caci nu e virusata.Si incercati sa credeti ceea ce scrie acolo, pentru ca este adevarat, si pentru ca masonii pe asta mizeaza:ca oamenii fie nu sunt informati, fie nu cred ceea ce vad si aud.Si astfel, ei isi fac mai departe jocul.
Inca ceva:daca puteti, trimiteti la cat mai multi oameni aceasta pagina, incercati sa-i convingeti de autenticitatea informatiilor de acolo si, la randul lor, sa faca acelasi lucru.Cu cat stie mai multa lume, cu atat e mai bine.Sa ne rugam cai mai mult si cat mai des lui Dumnezeu sa ne ajute(caci numai El poate sa faca ceva pentru noi), si sa incercam sa fim mai buni si mai uniti.Stiti versurile acelea:"Unde-i unul, nu-i putere la nevoi si la durere,
Unde-s doi, puterea creste, si dusmanul nu sporeste". Mult succes si Doamne ajuta!

| Cryssy a răspuns:

Ai dreptate, cu ajutorul nostru, viitorul omenirii se poate schimba.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@ely draga, nu te mai agita prea mult cu masoneria, ca oricum nu te baga nimeni in seama.
Ai sansa sa primesti stupide si amuzante mai nou cand vorbesti despre asa ceva.
Sunt prea orbi sa vada adevarul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

UNITATE nu va fi vreodata deoarece interesele financiare si politice sunt 2 dintre motivele care ne separa, intelepciunea nu ne va ajuta sa le rezolvam.Toti punem responsabilitatea de a ne creea un viitor mai bun, pe umeri celuilalt, astfel se creeaza un sir infinit de iresponsabili.

| Parintele a răspuns:

Viitorul omeniri este imprevizibil pentru majoritatea populatiei pamantului.

| Ruxandra_8921 a răspuns:

Viitorul a fost intotdeauna in mainile nostre, insa noi nu am stiut sa pretuim comoara care se ascunde sub simple lucruri pe care le ingnoram zi de zi... din putin si inca putin si inca putin, s-a facut candva un mare TOT pe care noi l-am distrus putin cate putin... ceea ce spui tu ar fi poate posibil in ziua cand omenirea ar realiza cat de mult a ranit creatia in sine, cat de mult a distrus frumusetile naturii, frumusetile vietii, frumusetile globului pamantesc care gravita doar pentru existenta umana.Trist este insa ca, desi totul se distruge din ce in ce mai mult oamenii nu adopta nici o atitudine se remediere a situatiilor create... ceea ce spui tu ca prin intelepciune si unitate omenirea ar avea un viitor mai bun este totalmente adevarat dar oare este si plauzibil? trebuie totusi sa nu ne imbatam cu apa rece, sa rationam si sa constientizam in acelasi timp ca pentru o asemenea miscare avem nevoie de forta naturii poate, desi de cele mai multe ori vointa poate muta muntii din loc... ce ma nelinisteste pe mine este a traim intr-o lume guvernata de puterea banului, si la consecinte nu se mai gandeste nimeni, pacat pentru ca in mainile noastre sta schimbarea...ar trebui totusi sa facem o incercare, rezultatele ar fi cele scontate! pup

| matura a răspuns:

Intelepciunea vine odata cu maturitatea.Pentru asta, trebuie sa ai o baza sanatoasa.Adica,familia.Trebuie sa ai o educatie, morala, spirituala.Toate pornesc din tine. Daca esti bine calauzit in viata, viitorul va fi bun.
Nu pot sa-mi inchipui viitorul altfel decat mi-l fac.
Ca sa fim toti mai bun, trebuie sa ne acceptam cum suntem, fara sa judecam pe altii.Trebuie sa ne vedem pe noi.
Trebuie sa ne toleram, sa ne ajutam, sa iubim, dar sa nu judecam.

| nicoleta_7429 a răspuns:

Eu cred ca exista mai multi oameni intelepti si ca omenirea va avea un viitor mai bun. Trebuie doar sa fim uniti si sa luptam impreuna pentru viitorul nostru si al copiilor nostri.

| utilizatortpu a răspuns:

Ar putea fi ăsta o variantă?!
http://www.lukasig.com/ss2012_ro.html

| Timishan a răspuns:

Eu vad viitorul omenirii fara religii (doar cea a ecologiei va exista, pentru ca natura ne va da cea mai mare lectie de viata, si anume, fara ea nu existam), si fara bani (vor fi puncte credit, esti de folos si cu un caracter integru, primesti puncte, esti un om problema, te excluzi singur, scazandu-ti creditul, si prin urmare, nu mai ai acces la bunastarea omenirii). Lumea cum o stim va fi considerata foaaarte primitiva.Mai primitiva decat Epoca de Piatra, sau cea a Bronzului. Faza cu rugaciuni cat mai multe la Doamne Doamne, si sa nu-i judecam pe ceilalti, sa fim toleranti, nu tine.Dea-sta si suntem in situatia in care ne aflam, pentru ca ne este teama sa murim pentru demnitatea noastra. Drepturile individuale sunt intelese cam gresit in cele mai multe situatii, pentru ca ne atrage tocmai in capcana de-a fi egoisti. Ce-ar fi, sa iesim in 15 Septembrie anul in curs, toti in strada, si sa cerem sa se reduca din taxele imbecile de la noi?, care se baga?, ...foarte putini.De ce?, pentru ca sunt egoisti cei ce n-ar veni sa fim UNITI, le este teama sa nu moara in conflicte directe cu fortele de ordine.Convingerea mea este ca, natura ne va da cel mai mare si putenic pumn in fata, si n-o sa ne mai trebuiasca noua multe chestii ce le vedem necesare acum.winking Personal nu ma mai agit cu aceasta intrebare "Incotro omenirea", pentru ca haul care ni se arata este de fapt salvarea noastra.Cautand sa dam vina pe o organizatie (Masonica), ori pe presupuneri de 2012, ne face sa ne lepadam de propria raspundere, este comod. Orice om, singur, poate schimba lumea (in bine sau in rau). Prea multe de spus, astfel ca, ma voi opri aici.Deci, fara religii si fara bani! tongue big grin

| Silvia a răspuns:

Viitorul omenirii suna asa:
-toti oamenii vor fii buni si darnici
-la fiecare 100 de metrii pe care ii mergi o alta persoana te va lua in brate si te va felicita pentru bunatatea ta
-nu vom mai avea nevoie de bani, totul va fi gratis
-cuvantul "invidie" se va scoate din dictionar si din vocabularul nostru
-toti vom avea cate o vila cu piscina interioara si exterioara, jacuzzi, teren de fotbal si baschet in casa[si handball pentru cei care isi doresc], vom avea toti cate un Bugatti Veyron si vom conduce pe strazi cu 1001 de km/h, exact atat cat duce masina
-nu vor maiexista manelisti

mi-a zis mie Mama Omida:d
laughingrolling on the floor
Vise, visesigh laughing

| Silvia a răspuns:

Hey! cum am pus emotia aia "rock on"?laughing
Vroiam sa scriu km/h laughing
cum se pune emotia aia?batting eyelashes

| Silvia a răspuns:

M/
ciudat laughing
zzzzzzzzzzzzzzzzz

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Numai uniti putem realiza tot ce vrem, dar nu avem unitate in tara noastra, dar in toata lumea?