| Dan a întrebat:

Cum vedeti voi viitorul omenirii?

Răspuns Câştigător
mariana
| mariana a răspuns:

Lumea ar trebui sa se intoarca spre lucurile naturale, spre o viata petrecuta, cat mai mult, in aer curat si cat mai departe de poluarile de toate felurile si asa ar avea sanse, ingrijindu-se de natura, pentru a recrea mediul de viata, asa cum a fost el, inainte de a se fi tehnologizat lumea asa de mult. Tehnologia a avut si are un efect pozitiv dar acum s-a cam exagerat, oamenii au inceput sa traiasca vegetand si acest lucru este ineficient pentru sanatate.Protejarea naturii s-a lasat balta si acum natura se razbuna prin tot felul de cataclisme. Trebuie sa constientizam ca, noi oamenii depindem intru-totul de natura.
Unele natiunii s-au inmultit foarte mult si asa populatia planetei a crescut exponential si exista probleme cu resursele necesare traiului, alte natii au imbatranit, asa cum se vede in Europa, gradul de intelegere al oamenilor s-a micsorat pentru ca unii dintre noi s-au insingurat si traiesc doar pentru satisfacerea nevoilor proprii si au devenid indiferenti la necazurile altora.
Cred ca am avea sanse ca omenirea sa progreseze doar daca am fi mai solidari unii cu altii, am avea un grad de intelegere mai bun si cunostinte mai evoluate despre ce se intampla in jurul nostru, pentru a nu ne lasa manipulati de cei care-s pusi pe capatuiala pe spinarea oamenilor simpli.
Razboaiele, crizele de natura fianciara ce s-au produs dealungul timpului, au fost provocate de cei ce voiau sa castige averi si sa-i domine pe cei mai slabi si acestea au slabit oamenii si i-au facut sa vrea sa traiasca clipa si sa nu-i mai intereseze viitorul, prea mult. Daca am fi solidari cred ca am putea trai minunat pe aceasta planeta, care este una minunata si ne ofera tot ce vrem pentru a putea evolua si nu involua.
In concluzie, viitorul poate fi "roz" doar daca noi toti vom dori acest lucru si vom si actiona pentru a face posibila o asemenea soarta.

5 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

In declin.Inca de pe acum balanta atarna de partea dezastrului care sincer mi se pare inevitabil.De ce sa cautam vinovati cand e nevoie doar de o oglinda ca sa-i prindemhee hee
Ce diferita ar fi fost lumea fara oamenioh go on

| OanaG a răspuns:

Cred ca va fi vai si amar de omenirea asta... Jale

| Timishan a răspuns:

Clar schimbata radical, ...in bine. happy Social, smecherii si smecheriile vor fi autoexcluderi dintre grupurile de indivizi unde se convietuieste (pentru "figuranti" si "figurile" lor amenajandu-se tarcuri pazite in camp, unde doar apa vor avea, si cu restul` sa se descurce, sa-si cultive si sa-si mestesugeasca cele de trebuinta, daca vorba buna si bunu`-simt nu s-a prins de ei in cei 7 ani de acasa, si astfel, sa fie smecheri si sa faca figuri intre ei), cat despre mediul in care va continua totusi omenirea sa respire, acesta va fi unul foarte curat, Ecologia devenind cea mai putenica religie a lumii, ...Cam asa "vad" eu omenirea in cam 50 - 75 de ani maxim. tongue Ah!, si, copiii, nu se vor mai face pe banda rulanta, ci cu examinari psihologice serioase in prealabil pentru viitorii parinti, cat si fizice, si nu se va permite mai mult de 3 urmasi de cuplu, natalitatea fiind strict controlata, pentru o mai buna si eficienta gestionare a resurselor naturale.In linii mari, cam atat. O zi faina tuturor!batting eyelashes wave

| Nemesis_9263 a răspuns:

Nici alb, nici negru, poate intr-o nuanta de gri...

| HoopaScz a răspuns:

Cu siguranta nu bine laughing