| Hitler666MD a întrebat:

De ce Dumnezeu nu are grija de copiii din Africa?

32 răspunsuri:
| CelTimid321 a răspuns:

Dumnezeu are grija de toata lumea.
Daca crezi in Dumneazeu si Dumnezeu crede in tine. Nu inceta nici o secunda in a crede, si vei ajunge sa te convingi ca Dumnezeu exista.
La un moment dar Dumnezeu se face vazut in fata tuturor.

| Hitler666MD explică (pentru CelTimid321):

Stii am crezut in Puternicul Dumnezeu 16 ani la rand insa dupa ce am trecut peste unele probleme si ma rugam la el in fiecare zi nu am vazut niciun efect.

| AFR81 a răspuns:

Dumnezeu are grija de toata lumea. Pentru copiii din Africa trimite diferiti "ingeri". Uite unul dintre ei: https://www.facebook.com/Federer/videos/10153460153314941/?pnref=story

| CelTimid321 a răspuns (pentru Hitler666MD):

Pana anul trecut cam pe vremea aceasta nu credeam ca Dumneazeu are vreo putere asupra mea, dar mi-a dovedit ca merita sa cred, si o sa cred pana in ziua in care voi muri, deoarece el mi-a aratat calea cea buna.

| SergiuBoss11 a răspuns:

Pentru ca Dumnezeu a lasat oamenilor aceasta lume.
"Cresteti si va inmultiti si umpleti pamantul si stapaniti." i-a zis Dumnezeu lui Adam,iar mai tarziu lui Noe.
Daca cineva sufera pe lumea asta e vina omului,nu a lui Dumnezeu.
Dumnezeu nu se implica in viata omului, i-a lasat intotdeauna dreptul de a alege intre bine si rau.
Daca tu ai suferit, aceasta este o consecinta a faptelor parintilor tai, iar daca parintii tai te-au facut sa suferi este o consecinta a faptelor bunicilor tai.(nu este exclusiv vina parintilor, pot fi si unii abuzatori care te-au marcat si unii prieteni care te-au tradat.Este un fir de ata infinit al faptelor rele ce nu poate fi oprit, pe moment bineinteles, decat cu fapte bune.

| SergiuBoss11 a răspuns (pentru SergiuBoss11):

Daca fiecare familie din Europa, America si S.U.A ar trimite 100 de lei la 3 luni fiecarui copil indurerat din Africa?thinking

| Hitler666MD explică (pentru AFR81):

Din cauza ta sunt foarte confuza sad acum.

| AFR81 a răspuns (pentru Hitler666MD):

De ce?laughing

| Hitler666MD explică (pentru AFR81):

Nu credeam ca exista astfel de ingeri.

| Hitler666MD explică (pentru SergiuBoss11):

Si la ce te ajuta faptele bune daca se intaplma numai rau?

| SergiuBoss11 a răspuns (pentru Hitler666MD):

Pentru a opri acest lant al rauluithinking daca cineva vine la tine si-ti da una dupa ceafa, tu in loc sa dai la altul tot palme dupa ceafa pentru ca asa ai primit ii dai un pupic, ala la randul lui va da alti pupici si totul va fi bine.

| Hitler666MD explică (pentru SergiuBoss11):

Sigur sigur, daca vreo unu ca tine imi da o palma ziua urmatoare ii aduca flori la cimitir ai inteles, dau pupici numai baietilor timizi si draguti nu badaranilor.

| SergiuBoss11 a răspuns (pentru Hitler666MD):

Ce ai cu mine? eu ti-am raspuns la intrebare?straight facestraight face

| Hitler666MD explică (pentru SergiuBoss11):

Ma stresezi ca te iei de fete omule.

| SergiuBoss11 a răspuns (pentru Hitler666MD):

Zi-mi tu o fata de care m-am luat eu

| Hitler666MD explică (pentru SergiuBoss11):

Aaa,aaa pai inca nu stiu nici una dar sigur te-ai luat.(mmda )

| SergiuBoss11 a răspuns (pentru Hitler666MD):

Nu m-am luat, sunt genul ala de baiat timid si dragut!

| SergiuBoss11 a răspuns (pentru Hitler666MD):

Inca de la inceput m-ai tratat ca pe un nenorocit, dar eu...eu imi doream...doar sa fiu prietenul tauhappy si sa ma inteleg bine cu tine.

| Hitler666MD explică (pentru SergiuBoss11):

Stii de ce nu te plac :
1. Te crezi alfa-man si crezi ca esti "cel mai tare din parcare" mai ales cand ma uit la usernameul tau imi amintesti de vreun "barosan" cu lant de aur si cu burta afara.
2. Ai un umor batjocoritor si neamuzant insa tie iti pare ca esti amuzant si incerci sa propagandezi asta peste tot.
3.Chiar si dupa ce ti se spune ca nu esti amuzant tu oricum pretinzi ca esti.
Sper ca e destul sau mai vrei.
A si 4. NU ESTI UN BAIAT DRAGUT SI TIMID caruia i se inrosesc obrajorii cand ma vad pe mine.

| Hitler666MD explică (pentru SergiuBoss11):

Iar acum o dai pe "pisoiasul " dar NU asta nu merge la MINE.

| SergiuBoss11 a răspuns (pentru Hitler666MD):

1.n-am eu bani de lant de aur ...sunt slab ca nici ce manca nu prea amhappy
2 batjocoritor si neamuzant? mai degraba sincer si obiectiv.
ce propagandist nenorocit sunt, nu-i asa?
3.Pentru ca nu mi-a spus cineva amuzant ca sunt neamuzant sau pur si simplu e neimportanta parerea altcuiva pentru tine. Daca tie ti se spune ca esti nu stiu cum asculti de persoana respectiva daca tu stii ca de fapt nu esti cum zice aceasta.
4.de ce mi s-ar inrosi obrajorii vazandu-te pe tine?saddupa atatea insultesad

Am crezut intr-o prietenie! De cand te-am vazut prima data mi-am zis:"tama va fi prietena meapuppy dog eyes"...am crezut pana in ultima clipa, dar totul a fost in zadar.MA DOARE SUFLETUL!

| pilaf a răspuns:

Pentru că Dumnezeu nu există. Religia a fost inventată de oameni pentru a putea controla ușor masele de oameni.

| GabrielICG a răspuns:

Dc nu ii ajuta The Rothschilds worth $500 trillion, cu aceasta suma de bani sunt sigur ca ar putea face ceva... nu e vina lui dumnezeu.

| addda2a a răspuns:

Dumnezeu are girja de aboslut toata lumea.Toti avem cate un inger pazitor nu numai romanii, etc.Toti! Si africanii.Crede si va crede in tine:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca copiii din africa o duc mai bine ca noi

| ubox7007 a răspuns:

Dumnezeu nu exista la nivelul de persoana, dumnezeu este in toti si in toate, nu la nivelul de fiinta constienta ci la nivelul de senzatia mica aia mica de trebuie sa fac bine. Oameni care "sunt crestini" dar nu isi ajuta aproapele, dar critica pe toti ca nu sunt crestini, sunt doar cu.rve. Normal ar fi ca fiecare crestin sa isi ajute aproapele si asa s-ar ajunge incet cu incetul sa fie ajutati si copii aceia. Dar ii inutil sa iti bati capul cu cei care se declara cu mana pe inima cresti adevarati si se duc la biserica, pupa matani si alte chesti. Daca nu respecti cele 10 porunci, nu te poti numi crestin, daca nu respecti de la porunca 5 (inclusiv) in sus nu te poti numi om, cauta pe net cele 10 porunci si vezi despre ce e vorba. Acuma eu nu sunt ceea ce se numeste "un bun crestin" adica nu vreau sa aflu daca exista sau nu Dumnezeu, dar ma rog inainte de culcare si in general incerc sa fac lucruri bune, dar nu de frica cuiva, dar ma simt mai bine cand o fac. P.S. niciodata nu sunt destul glume cu nazisti laughing)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ii ajuta pentru ca el nu exista.

| sublime89 a răspuns:

Pentru ca noi l-am inventat, si e cam greu sa te astepti de la un personaj imaginar sa-i ajute pe copiii din Africa sau de oriunde.

| Teardrop a răspuns (pentru SergiuBoss11):

Şi consideri că e corect şi moral ca un copil să sufere pentru faptele părinţilor, bunicilor şi strămoşilor lui? Nici măcar omul nu e atât de limitat încât să pedepsească pe cineva pentru ceva ce n-a făcut.

| Hitler666MD explică (pentru sublime89):

De la inceput mi-au scris credintiosii acum ateii laughing va intelegeti sau cum.