| AvalohAlyn a întrebat:

De ce Dumnezeu nu ajuta copiii si oamenii care mor de foame in Africa? De ce permite Dumnezeu sa moara copilasii aia nevinovati africani de foame in timp ce altii de prin alte parti primesc de toate? Ma intreb des lucrul acesta.

6 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Dumnezeu ajuta pe toti oamenii, problema este ca oamenii nu vor sa fie ajutati.

| milan9 a răspuns:

Pentru ca milioane de europeni si americani s-au angajat sa reduca numarul populatiei, sa le exploateze resursele si NU intervina in mod concret pentru a-i ajuta in mod real...
Este exact ca in cazul declansarii unui razboi cu consecinte ANTICIPATE si intentii foarte PRECISE... sad

Dumnezeu ar dori sa intervina atunci cand Cain doreste sa-i dea o caramida in cap lui Abel dar nu poate... Interventia Lui ar trebui sa ne anuleze in caz contrar LIBERTATEA oricarui gest si gand nociv.

| Nilsson a răspuns:

Cred ca toti ne-am intrebat cel putin o data de ce exista atat de multa suferinta si nedreptate.
Raspunsul meu este ca sa intelegem ce inseamna o lume despartita de Dumnezeu si cazuta in pacat.

| Ironwin a răspuns:

Dumnezeu a lasat omului "Liberul arbitru" de acolo se trage tot.

| Kogaion a răspuns:

Cand Dumnezeu a lasat omul pe pamant nu existau razboaie, foamete, conflicte etc. Omul odata ce a evoluat a inceput sa vrea tot mai mult si sa ia de la gura altuia.

| Riker a răspuns:

Dumnezeu nu există, de acolo se trage tot.