| Dalmore a întrebat:

De ce este apreciata modestia?

17 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prostii o apreciaza

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Modestia e o virtute...sad

| PersonajFictiv a răspuns:

Http://m.youtube.com/watch?v=tvTRZJ-4EyI
Că așa spune Kendrick.
Atunci să înțeleg că tu preferi oamenii care te tratează de sus și se cred speciali?

| gabicoo a răspuns:

Modestia este apreciată doar în cărți!
În realitate.

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Pentru cine o intelege ca si calitate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu am văzut sa fie apreciata necaieri, chiar dacă asta ar trebui sa fie apreciata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Celcestietot):

Pentru prosti, da.

| SilentRain a răspuns:

Nu este apreciata în totdeauna
E de admirat o persoana care este cu picioare pe pământ și nu are figuri în cap, chiar dacă este peste nivelul altora

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai dar stai, eu eram pentru comentariul tau, nu impotriva ta. Acum imi dau seama ca era la misto. Comunicarea nu a stricat totusi, acum te cunosc ca si persoana, catre ce inclini, asa ca a iesit ceva bun din asta, o evitare totala in viitor fata de tine. Nice, nu faci nimic rau omului si tot eu sunt de vina. Societatea este foarte civilizata in ziua de astazi, continue to throw away garbage bitches.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Celcestietot):

Îți scriu 3 cuvinte, îmi scrii înapoi un mini roman plin de indignare si tot eu sunt aia necivilizata?
Evita-ma laughing

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Tot eu sunt ala vinovat in toata treaba, ca tu ai inceput prin a ma face prost direct practic? Nu am avut cuvinte de ura la adresa ta, tu ai avut de jignire. Mai gandeste-te cine este necivilizat in toata discutia asta, reanalizeaza.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Celcestietot):

I-am făcut prosti pe aia care văd modestia ca pe o calitate, nu pe tine in mod special. Daca te simți, ce sa-ti fac, n-am sa-mi schimb părerea.

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu ma simt prost, pur si simplu cred asta, ma doare fix undeva de parerea altora. Ce, daca nu sti sa pictezi de exemplu esti prost? Daca nu sti sa gatesti, inseamna ca esti inapoiat? Mari dificultati in gandirea multora, societatea infecta in care traim... Tot voi sunteti cei care schimbati in "bine" politica tarii laughing! Gl&Hf laughing laughing!

| PersonajFictiv a răspuns:

Să răspund și la ce ai intrebat totuși.

Aroganța apare atunci când ai putere sau crezi că ai, când din niște motive ajungi să te crezi peste restul oamenilor, poate că ești cu adevărat mai puternic decât ei, mai inteligent, poate că arăți mai bine, etc
Ideea e că motive pot exista.
Dar aroganța a fost, e și o să fie o slăbiciune pentru că lași acea putere să te domine, să te controleze, iar asta nu e putere, e lăbăreală.
Îți știi calitățile și ce poți să faci, ai încredere în tine și faci în așa fel să ajungi unde vrei în viață.
Fii fericit, nu arogant ( cum zicea și George Carlin).

Întrebare : Cât de arogant te mai simți când te compari cu cineva de 20 de ori mai bun decât tine în orice aspect?
Ah, friguț, te cam iau complexele.
Poți să ai putere, poți să te bucuri de viață și să ai încredere în tine fără să te comporți ca și cum nu ești tot om.
Din câte știu oamenii aroganți îi pun pe alții la pământ ca să se ridice pe ei, iar cei cu încredere în sine îi ridică pe alții de la pământ.

Așa văd eu lucrurile, e doar părerea mea.

| FataCuChitaraMunților a răspuns:

Pentru că în toată lumea asta plină de oameni obosiți, încă mai găseşti o urmă de afecțiune umană.

| Paul754880338 a răspuns:

Pentru ca e rara. Prostii de care spun unii... ca o apreciaza sunt mult superior numeric celor modesti. :-))

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din diverse motive, dar de regula modestia este apreciata la oamenii care ar putea sa fie aroganti, datorita pozitiei lor in care au ajuns pe meritul propriu, dar nu sunt. Denota incredere in sine, omul respectiv este atat de increzator in fortele proprii incat nu simte nevoia sa faca parada sau sa ii umileasca pe cei ce stiu mai putin decat el, isi permite sa fie amabil si tolerant, ba chiar ii ajuta si pe altii sa evolueze.
Mai se pune problema si acceptarii "laudei" chiar daca este vorba de o expunere pur obiectiva a situatiei tale actuale care este una fericita in prezent. Pentru oamenii obisnuiti sa auda doar persoane care se plang acest " Imi merge bine. " este vazut cu ochi rai si ar fi apreciat mai degraba un om modest.