| AlexDorinel a întrebat:

De ce japonezii se sinucid?

8 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

Te referi la Sepukku?

| SmaraldAlbastru a răspuns:

Pe vremuri o făceau din cauza pierderii onoarei. Astăzi o fac din cauza depresiei.

| romeo78 a răspuns:

Este o tradiție a samurailor. A onoarei și a recunoașterii înfrângerii.

| Violleta2022 a răspuns:

Din cauza depresiei, a disperarii, asa cum o fac toti sinucigasii de pe planeta asta. Unii chiar fara motiv real, doar din nebunie sau psihoze.

Răspuns utilizator avertizat
| Zuzu1991 a răspuns:

Orice rusine ar avea un japonez (infrangere, viol, faliment, etc.) e un motiv pentru sinucidere

| isemilia a răspuns:

Din unul din motivele pentru care o face orice alt om, presupun.

| AlinMrs a răspuns:

Daca te referi la sepukku e o forma de sinucidere la samurai prin care se redobandeste onoarea pierduta fie in lupta fie din alte motive sociale. E in corelatie cu Bushido sau codul de onoare al samurailor.