| anonim_4396 a întrebat:

De ce multi oameni fug de adoptie? Sunt atatia copii care nu au o casa dar totusi oamenii toarna copii pe banda rulanta. Mi se pare putin ciudat.

44 răspunsuri:
| WithinShadows00 a răspuns (pentru T0T):

Pai iti spun doar cateva chestii:
- legatura genetica conteaza daca te crezi in Game of Thrones, cand iti duci casa natural mai departe, lasand un mostenitor de drept la tron si nu un bastard.
- legatura genetica sau mandrie ca n-ai avut toata viata organ genital degeaba?
- toti copiii cand sunt mici sunt niste draci indiferent de temperamentul mostenit. "Caracterul" de care zici tu il va dobandi sub influenta mediului (a interactiunilor cu alti oameni, mai ales cu parintii). Pana si temperamentul are vreo 3 etape majore de alterare: pruncie, adolescenta, adult matur.

Ce conteaza la un copil adoptat? Sa fie sanatos, cat se poate de sanatos. Mai departe te vei descurca foarte bine indiferent de caracteristicile pe care le are la pachet.

Acum normal ca sunt oameni si oameni. Stii ce mai gandesc unii care adopta? Domne, daca se strica macar nu-mi pare la fel de rau ca nu-i totusi al meu. laughing

Desi de regula tindem sa fim mult mai bine conectati emotional de copiii/parintii nostri naturali, lucrul asta nu e neaparat batut in cuie. Uita-te mai ales la familiile preponderent intalnite in mediul rural la noi in tara: cati copii nu si-ar viola mamele si si-ar omori tatii alcoolici si violenti in stilul a la Freud?

Una e ce crezi tu, alta e ce spui si altora sa creada.
Endoryus te poate contrazice oricand, mai ales ca el a avut un tata natural foarte nasol.
Nu e totul asa roz cum pare cand e vorba de reproducere naturala. Una e sa te reproduci, alta e sa fii parinte. Cele doua notiuni sunt cat se poate de independente.

| T0T a răspuns (pentru WithinShadows00):

"egatura genetica conteaza daca te crezi in Game of Thrones, cand iti duci casa natural mai departe, lasand un mostenitor de drept la tron si nu un bastard."
Probabil tu ești cel adoptat și ar trebui să te documentezi. Legătura genetică contează foarte mult altfel nu ai habar de unde vin copiii și crezi că i-a adus barza. Mai bine în Game of Thrones decât în Looney Toons. Nu ți-am citit povestea din răspuns că mi-a fost lene dar probabil e o situație ce are legătură cu tine, de aia ești așa răzvrătit.

"- legatura genetica sau mandrie ca n-ai avut toata viata organ genital degeaba?"
Legătura genetică. Organul îl poți folosi și fără scopul de a face copii, the ***...

" toti copiii cand sunt mici sunt niste draci indiferent de temperamentul mostenit. "Caracterul" de care zici tu il va dobandi sub influenta mediului (a interactiunilor cu alti oameni, mai ales cu parintii). Pana si temperamentul are vreo 3 etape majore de alterare: pruncie, adolescenta, adult matur."
Mie unul mereu mi s-a spus că am fost un copil cuminte, nu un "drac". Corect spus e caracterul îl dobândește ȘI sub influența mediului, nu NUMAI sub inlfuența mediului. Pot să te asigur de asta, nu de alta dar cum am zis, nu sunt străin situațieiwinking

"Ce conteaza la un copil adoptat? Sa fie sanatos, cat se poate de sanatos. Mai departe te vei descurca foarte bine indiferent de caracteristicile pe care le are la pachet."
Și de asta te pot asigura că nu e așa. Temperamentul ăla moștenit contează extrem de mult, iar ăla e un lucru ce nu poate fi schimbat, e înscris în codul lui genetic. Compatibilitatea ta ca părinte cu un copil ce nu e al tău poate fi favorizată de educație pe care i-o dai, însă nu e una sigură.

"Acum normal ca sunt oameni si oameni. Stii ce mai gandesc unii care adopta? Domne, daca se strica macar nu-mi pare la fel de rau ca nu-i totusi al meu. "
Asta deja e nepăsare și nu are nicio treabă cu ce am zis eu.

"Desi de regula tindem sa fim mult mai bine conectati emotional de copiii/parintii nostri naturali, lucrul asta nu e neaparat batut in cuie. Uita-te mai ales la familiile preponderent intalnite in mediul rural la noi in tara: cati copii nu si-ar viola mamele si si-ar omori tatii alcoolici si violenti in stilul a la Freud?"
Eu nu am zis că e ceva bătut în cuie, însă nimic nu îți oferă siguranța pe care ți-ar oferi-o o relație cu copilul tău natural. Cum am zis mai sus, orice părinte își merită copilul căci acesta îl moștenește și așa cum îl crește, așa îl mai și are. Însă nu aș fi neapărat de acord cu reciproca căci copilul ăla nu a greșit cu nimic ca să dea de un bețiv. Aici există protecția copilului care în zonele rurale ar trebui să fie mult mai prezentă și să facă numeroase campanii legate de violența în familie. Nu am afirmat nicăieri că nu poți avea o relație strânsă cu un copil adoptat. Într-adevăr, nu e o regulă.

"Nu e totul asa roz cum pare cand e vorba de reproducere naturala. Una e sa te reproduci, alta e sa fii parinte. Cele doua notiuni sunt cat se poate de independente."
Ai dreptate.

| Drimmero a răspuns (pentru T0T):

I-as lasa numai sa o injure pe. utd din inima!

| T0T a răspuns (pentru Drimmero):

Îți doresc copii care să țină cu United!

| Drimmero a răspuns (pentru T0T):

Ironia sortii, intrebarea e despre adoptii, nu tin pramatii la usa mea! )))))

| T0T a răspuns (pentru Drimmero):

Părinte iresponsabil o să fii tu.

| GoldenZenith a răspuns:

Multi merg pe ideea "nu cresc copilul altuia". happy

| Drimmero a răspuns (pentru T0T):

Glumeam... cum sa le fac asa copiilor mei? o sa imi faca orgoliul vraiste, dar nu am cum sa le port pica pentru asa ceva, as fi un dement de-a dreptul.

| Fatamuntilor a răspuns:

Pentru ca procesul de adoptie e destul de greoi, implica multi pasi, birocratia e mare
In general lumea prefera copii mici de pana 3 ani daca se poate sanatosi si sa nu fie de etnie!

| TheLifeIsGood a răspuns:

Poate pentru ca toti vor sa stie ca au copii naturali, sange din sangele lor. Dar eu mi-am jurat mie insumi ca voi adopta cel putin un copil (daca sunt frati, poate mai multi) cand voi creste si voi fi casatorita. Vreau sa stiu ca am facut macar o fapta buna in viata. happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru TheLifeIsGood):

Foarte frumos din partea dar te.ai gandit ca e posibil sa iti iubesti propiul copil ( cel facut de tine ) mai mult ca cel adoptat?

| TheLifeIsGood a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, m-am gandit. Insa atunci cand adopti un copil, trebuie sa ai in vedere si asta. Trebuie sa fii in stare sa ii iubesti la fel, amandoi fiind copii, indiferent ca unul e adoptat si celalt nu. E destul de greu, dar as putea. De cand sunt mica iubesc copiii laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru TheLifeIsGood):

E un inceput foarte bun ca te.ai gandit deja la asa ceva. Nu esti aeriana ca majoritatea fetelor care viseaza la multe dar nu gandesc ce si cum.

| WithinShadows00 a răspuns (pentru anonim_4396):

"Foarte frumos din partea dar te.ai gandit ca e posibil sa iti iubesti propiul copil ( cel facut de tine ) mai mult ca cel adoptat"

Dar nu e asta o problema. Oamenii cand adopta animale cum de le indragesc asa de mult ca pe niste oameni? Atat timp cat iei un copil de mic si-l cresti restul e cancan. Nu e ca si cum il cresti din pur altruism, sa fim seriosi. Ca instinctual te vei simti mai atasat de cel natural nu inseamna ca se va reflecta vreodata decat daca esti un narcisist infect care tine sa aiba vreun "golden child" si sa faca discriminare severa. Un parinte iubitor cu toate tiglele pe casa nu are ce problema sa prezinte din punctul asta de vedere.