| aerdaaerda a întrebat:

De ce nu sunt bine vazute masinile cu volan pe dreapta? Stiu ca se rade de cei care detin masini cu volan pe dreapta, de ce? Nu tot masini sunt?

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pentru ca sunt periculoase in primul rand. Si sunt unii cărora nu le pasa de siguranta daca pot lua 1 masina mai ieftina

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Acestea sunt bune în trafic unde se circulă pe stânga, Anglia.

| Freya1 a răspuns:

Normal daca te iei dupa mintea romanului, ei rad pentru ca sunt ieftine dincolo.Adica pentru mulți sa iti iei o mașină cu volan pe dreapta inseamna sa fi o sărăcie ce nu isi permite o mașină cum trebuie.
Dar eu cred si consider ca nu asta ar trebui să fie ideea de baza, ci faptul că sunt extrem de periculoase la noi in tara.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nu este vorba ca rad... ci mai mult ca nu se aseamana cu restul.
Plus ca este vorba si de un eventual pericol in trafic pe partea dreapta. Fac ei accident ceilalti oricum.

| mgtow a răspuns:

Invidiosi, agramati hai poti sa razi de unu care isi cumpara una veche sub 10 000£ de tras e buna chiar si la 500£ sant masini bune in uk dar multi profita pentru ca e pret mic la masina si mai putini km. O masina buna englezeasca e de la 15000 - 20000£ dupa parerea mea 1 - 4 ani vechime si 24000km cu reviziile in reprezentanta. Germanul tio da cu 5-6 ani vechime la 20000€ si aproape 80000km cu zgarieturi si posibil motor murdar km dati inapoi + defecte sau reparata de la un accident. Englezii au grija de masini si le tin impecabile. Nu toti dar alea la pretul mentionat zici ca abia au iesit din fabrica. Legat de pericole si restrictii ma insel sa le iasa smecheria cu interzisul in RO pentru ca sant tari din ue care au volan pe dreapta si nu prea au cum sa le interzica pe astea din gb. Multi romani merg cu ele pe invers si nu au probleme deloc. Oriunde e volanu accidentele tot vor exista

| siriusblack98 a răspuns:

Din cauza tipologiei de oameni care le detin si care fac bisnita cu ele. In mare parte rromi samsari. Eu unul ii intalnesc zilnic in traficul din capitala. Tureaza motoarele obosite la jucariile cu volan pe dreapta si injura ca la cort atunci cand ajung la semafor desi ei saracii daca era semaforul pe litere in loc de culori, nu stiau sa-l citeasca.

| PainTech a răspuns:

O masina cu volan pe dreapta nu prea are ce cauta intr-o tara in care se merge pe partea stanga.

De ce?
Din dreapta soferul nu poate vedea ce se intampla pe sensul opus de mers si e posibil sa ajunga in niste situatii destul de periculoase...

| cristi202 a răspuns:

E mai greu de condus cu volan pe dreapta. La o depasire pe o sosea cu doua benzi, ca sa poti vedea din spatele unui camion, trebuie sa expui foarte mult masina, sa treci cu ea partial pe banda opusa inainte de a vedea daca apare ceva din sens opus. Avind volanul pe stinga, nu trebuie sa te deplasezI prea mult in stinga ca sa vezi, e destul uneori sa atingi axul drumului cu marginea ei stinga, ceea ce e o diferenta enorma.