| mariuschakra12 a întrebat:

De ce unii oameni sunt așa naivi?

4 răspunsuri:
| 0VolkSWaGeN1 a răspuns:

Salutare! Unele persoane chiar o fac. De regulă când nivelul lor de suferinţă este foarte ridicat. Chiar extrem. Abia atunci eforturile lor se reorientează de la servirea altora, la sprjinirea propriei persoane.

Uneori e cam târziu. Alteori e mult prea târziu. Însă fiecare trezire are rolul ei, locul şi momentul potrivit.

Primul impuls al celui trezit este să se mire de faptul că putem fi atât de naivi. Credem orbeşte că autocunoaşterea propriei noastre minţi e doar pentru psihologi! Şi că restul lumii are alt sens în viaţă, doar să muncească pentru a câştiga bani. Fără să se mai întrebe de ce.

Refuzul de a ieşi din zona de confort, şi a ne redescoperi propria putere interioară ne face naivi! Şi captivi în capcanele propriilor minţi! Fără a fi curioşi, măcar puţin, să ştim cum funcţionează aceasta.

Concentrăm toată energia pe job, şi pe modul în care funcţionează sistemele exterioare, spre exemplu: un calculator, un program, un aparat, un automobil, un orar zilnic cu care ne-am obişnuit.

| Mosotti a răspuns:

De prosti.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pentru ca asa sunt oamenii uneori.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

N au fost suficient de tare dezamagiti... rolling on the floor