| chelstone a întrebat:

De ce se spune ca batranii sunt cei mai intelepti? Ei sunt cel mai adesea inselati, cu mare usurinta. Cum pot fi niste oameni naivi considerati intelepti?

16 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Pentru a imbatrani frumos, trebuie sa traiesti cu un scop bine definit.Si atunci iei anumite decizii.Te intrebi cum ai vrea sa fii la batranete, si cred ca fiecare doreste sa devina intelept si multumit. Apoi te intrebi :Ce trebuie sa fac pentru a ajunge astfel? Incerc sa invat din fiecare experienta placuta sau mai putin placuta.Incerc sa fiu un model de viata pentru altii, sa fac binele, sa las o mireasma placuta in urma mea.Ai dreptate, nu poti sa traiesti in betii si in chefuri, si la batranete sa dai sfaturi intelepte.

| wales a răspuns:

Nu poți generaliza, naivi sunt la toate categoriile de vârstă, cel puțin bătrânii au o scuză, le scade vederea, auzul etc, iar asta nu are treabă cu înțelepciunea. La tineret e mai complicat, este apt din toate punctele de vedere și totuși... se întâmplă. Cu riscul de-a mă repeta, exemple de naivi se pot da la fiecare categorie de vârstă.

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Pe vremea cand au fost rostite pentru prima data, toate aceste zicatori, nu exista atat de multa rautate. Majoritatea si-au pierdut din valabilitate in ziua de azi!

| chelstone explică:

Andrei15, beYourself, Shawty pai daca sunt intelepti, nu ar trebui sa-i ''miroase'' pe cei care vor sa-i insele, tocmai pentru ca au trecut prin viata si ar trebuie sa aiba experienta, sa fie precauti sa nu se increada in primul venit, unde este intelepciunea in astfel de cazuri?

| chelstone explică:

Aschiuta, pai n-au invatat din viata ca omenii sunt rai, ca unii au interese? Cum sa fii intelept si sa crezi in utopii?

| chelstone explică:

Wales, cu diferenta ca unui naiv de 20 de ani nu o sa i se atribuie calitatea de intelept niciodata, si nici macar nu doreste acest lucru.

| Ecea a răspuns:

Nu a spus nimeni asta,uneori barbatii sunt foarte vulnerabili in special cand vine vorba de femei.
Dar exista o mare diferenta intre sexe, ceea ce ne deosebeste asa mult este ca noi suntem mai tari de caracter, noi nu plangem din orice ca femeile.Capacitatea noastra de gandire este mult mai ridicata decat la femei(vorbesc in general,desigur exista si exceptii), nu imi aduc aminte exact, dar a fost o femeie care a realizat un studiu si a ajuns la concluzia ca femeile au creierul mai mic cu 10 %.
Oricum, mai multe diferente afli daca citesti Decalogul dupa hess sau vezi urmatoarea secventa :
http://www.youtube.com/watch?v=y3uyx_UaYx4

Oricum,din punctul meu de vedere la cate femei proaste si cati barbati prosti am vazut, cred ca este egalitate.Domina prostia in ziua de astazi.

| Mayar a răspuns:

Batranii erau cei mai intelepti - mai demult, cand lumea si tehnologia nu se schimba chiar atat de repede. Dar acum nu mai sunt asa, pentru ca cei batrani nu au experientele pe care le avem noi, nu au apucat sa vada totul in acest secol.
Am intalnit si eu o femeie inteleapta si moderna care era in varsta cam 70 de ani. Ea intr-adevar e demna de admiratie.

| Azm a răspuns:

Asta-i dovada ca nu toti sint intelepti.

| Ezyo a răspuns:

Au mare incredere in oameni si sunt foarte altruisti, din acest motiv sunt usor de pacaliti. Indiferent cat de batrani sunt, ei traiesc cu convingerea ca toti oamenii sunt buni.

| Ezyo a răspuns:

Sunt persoane care nici macar la batranete nu ajung sa inteleaga lectiile vietii, si atunci in nici un caz nu putem vorbi de intelepciune. Depinde de fiecare in parte sa extraga din experientele pe care viata i le ofera (situatii, intamplari, intalniri, relatii, castiguri, pierderi etc.) invataturi utile pentru evolutia sa spirituala.

| fuckThisLife a răspuns:

Pentru ca au trecut prin multe si stiu mult mai multe decat sti tu...ca sunt inselati asta e alta.sunt batrani si lasa de la ei, nu isi dau seamahappy...o sa ajungi si tu la batranete si tot o sa fi inselat dar tot tu o sa dai cele mai multe sfaturi

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E un cliseu obosit. Majoritatea batranilor o iau cu totul razna dupa ce ies la pensie, devin irascibili, certareti, copilarosi. Explicatia? Au mult timp liber. Cand suntem copii si foarte tineri suntem agitati si energici, avem impresia ca lumea ne apartine. Apoi patrundem in rutina cotidianului, ne angajam, majoritatea isi fac o familie, copii, lucruri care ne rapesc din energie si din timp si ne fac sa devenim monotoni. Noi o numim maturitate chestia asta. Apoi, imbatranim si iesim la pensie si ne trezim cu o gramada de timp liber in mana, chestie care ne permite sa revenim la carcoteala si la retardare.
Intelepciunea (daca se poate vorbi de asa ceva la specia umana) nu tine cont de varsta, ci de cat ai inteles din viata. D-aia intalnesti tineri la 25 mai cu capul pe umeri decat proscrisi la 40 si persoane la 40 mai intelepte decat batrani la 70.
In plus, vremurile se schimba, mai ales acum, vedem si noi discrepanta dintre generatii pe care le despart doar cativa ani si un tanar, in zilele noastre, va fi adaptat realitatii mai bine decat un batran. Si sfaturile generale despre viata au fost aceleasi si raman aceleasi. Le gasesti si-n carti.
Ma distreaza insa perpectiva utopica din care se vorbeste despre batrani, in unele randuri de mai sus.

| Shawty a răspuns:

Buna! Sunt considerati intelepti pentru ca sunt trecuti prin viata si stiu cum sa ii indrume pe cei mai tineri iar naivi sunt pentru ca multa lume profita de varsta lor inaintata si ii inseala. Sper ca te-am lamurit.