| anonim_4396 a întrebat:

E normal sa fie banchet pentru clasa a 8-a? nu inteleg de ce? nu e firesc sa fie doar pentru clasa a 12-a, cand se termina scoala?

7 răspunsuri:
| thegatekeeper a răspuns:

La aproape toate scolile se organizeaza banchet la finalul clasei a VIII-a. Banuiesc ca e normal, desi mie nu-mi plac evenimentele de genul asta, prin urmare nu am participat, nici atunci si nici la sfarsitul clasei a XII-a. Nu te obliga nimeni sa mergi, daca nu vrei.

| alessia5158 a răspuns:

Banchetul de clasa a 8-a este o 'mostenire" din timpul lui Ceausescu --- atunci, semnifica sfarsitul invatamantului obligatoriu de 8 clase. Cel care terminau atunci 8 clase, avea doua optiuni: una, sa urmeze o scoala profesionala si alta, sa dea admitere la liceu.

| ascovit a răspuns:

Da, e firesc sa se faca banchet in clasa a8a. Stai 8 ani de zile alaturi de niste colegi ( sau poate chiar mai mult, sunt scoli care au in program si gradinita si dupa repartizarile vor cuprinde multi colegi). nu ti se pare firesc dupa 8 ani? Mai exagerat mi se pare banchetul celor de clasa a4a, dar fiecare are parerile sale.

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

S-a considerat ca si trecerea de la clasa 8-a la liceu, de la liceu spre o alta forma de invatamant, sunt niste momente de,, cotitura,, care merita sa ramana imortalizate cumva.Interesant este ca, in timp, aceste momente revin in memorie, cu o alta intensitate decat la momentul respectiv.

| Vans a răspuns:

În ţara asta se sărbătoreşte orice căcat de zi, nu îi de mirare.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu prea îmi pasă de banchetul de clasa a8a,dar nu suport faptul că încă se mai fac banchete pentru a4a.Idem @ascovit.Mi se par inutile, în plus, cine îşi va aminti de ele?

| Anna320 a răspuns:

Da, este normal deoarece este ultima amintire cu toti colegii.Pe urma fiecare pleaca pe cai diferite si probabil nu o sa va ma vedeti.