| B3belusha a întrebat:

Exista un loc unde poti sa fii in acelasi timp si in emisfera sudica si in emisfera nordica. Care este acea locatie?

Răspuns Câştigător
| zdrangoi a răspuns:

Linii imaginare folosite pentru a localiza pozitiile pe glob :
Liniile de latitudine sunt trasate paralel cu Ecuatorul, 0° fiind chiar Ecuatorul, iar 90° Polul Nord si, respectiv, Sud. Liniile de longitudine, meridianele, sunt trasate in unghi drept pe cele de latitudine, cu 0° (meridianul zero) trecand prin Greenwich, Anglia, iar cu meridianul 180° trecand prin centrul Oceanului Pacific.
In concluzie daca te afli pe linia Ecuatorului poti spune ca esti in ambele emisfere.

1 răspuns:
| Aw3sometron a răspuns:

La Ecuator.