Întrebare recomandată | Fatamuntilor a întrebat:

Haina face pe om? Sau omul face haina?
Oare un om care este imbracat elegat, cu haine de firma,are mai multe sanse de afirmare in societate,decat cu cineva imbracat mai modest, dar ingrijit?

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Haina nu-l face pe om.
Ce inseamna sa fii om?
Multi nu mai stiu,daca au stiut vreodata.
Personal,voi alege omul intotdeauna.

Pentru ca locuiesc intr-o zona cu trafic turistic foarte mare, vara vad destui romani care, in masinile lor elegante si scumpe, arunca sticle de plastic pe geam, golesc scrumierele pe sosea sau arunca pampersii copilului pe plaja.Au costume de baie cel putin de la Zara sau H&M si injura cu voce tare, fara sa-si imgineze ca ii poate intelege cineva...sunt momente in care mi-e rusine ca sunt conationalii mei!

In schimb,mi-am facut prieteni romani veniti in vacanta,familii fara masina,oameni civilizati si seriosi,simpli,naturali si buni, care se bucurau sincer de vacanta lor si incercau sa nu contravina cu nimic locului care ii gazduia.
happy
Cam asa e si cu hainele.
O fatada luxoasa deja ma face suspicioasa, o privesc, dar nu simt nevoia de apropiere, valorile s-au pierdut...in timp!
Nu e o regula, dar tinde sa devina!
Haina nu-l face pe om!

50 răspunsuri:
| Morfina060 a răspuns:

Nu, haina nu-l face pe om.
Dar societatea asta, pe care noi am format-o, se bazeaza mai mult pe aspect.

| Fatamuntilor explică (pentru Morfina060):

Iar noi suntem,, sclavii'' societatii '''

| AndreeaEeeea a răspuns:

Buna,in ziua de azi HAINA FACE PE OM! Ti-o zic garantat! happy

| darkmycs1 a răspuns:

In Romania toata lumea este pe interes asa ca aleg varianta 1.

| SarahAviva a răspuns:

Am citit saptamanile astea un roman politist. Criminalul era chiar tipul ce se imbraca elegand, avea unghiile curate si haine de firma. Ce vreau sa spun? Ca nu conteaza cum te imbraci si doar ceea ce esti. Daca esti intr-o postura ce te "obliga" sa te imbraci elegant, atunci asta o sa faci. Ca doar nu o sa fi avocat si o sa te imbraci in haine obisnuite. Asta tine, draga mea, de prestatie. Vi sa dai CV pentru un job in unul dintre cele mai importante locuri? Atunci sa arati important.

| Marean24 a răspuns:

Salut.
Omul face haina.Eu lucrez in IT, la o firma, ma imbrac in costum de obicei, dar ma mai intalnesc cu sefa si normal.
Crezi ca fiecare se imbraca intotdeauna in costum? Nu.
Tot ce conteaza este felul de a fi, personalitatea, mentalitatea, si multe altele, dar si cum arati conteaza, cum te imbraci, doar nu ai vazut vreun ministru care sa vina in pantaloni scurti, stii de ce? pentru ca nu da bine!
Dar ei au acele functii pentru ceea ce au in cap ceea ce conteaza cu adevarat este persoana care poarta hainele, de exemplu manusa lui Michael Jackson a fost scoasa la licitatie si vanduta pe multi bani.
Concluzie:Omul face haina.

| EarsOfAFox a răspuns (pentru Marean24):

Omul face haina și tocmai ai dat numai exemple care atestă fix opusul. Pentru cineva care lucrează în IT ești praf cu logica.

| SorrowSmile a răspuns:

Din pacate in societatea din zoua de astazi da.Insa gandeste-te la un singur lucru.Toti murim la un moment dat si suntem egali din punctul acesta de vedere.Sunt de parere ca este mai important sa traiesti in armonie fara sa ii deranjezi pe ceilalti si sa fii multumit de tine, decat sa alergi toata viata dupa anumite "haine" care au efect de cele mai multe ori doar pe moment.Hainele se rup, raman mici, se pateaza insa mintea si inteligenta nu ti-o poate lua nimeni.Pace!

| FlowerPower01 a răspuns:

Haina nu-l face pe om!
In societate se pune baza pe aspect decat pe gandirea individului. trist sad

| all4love a răspuns:

Depinde de cine il priveste pe omul respectiv.

| MosCraciunEsteUnPervers a răspuns:

Habar nu am laughing